Híres épületek: A lórévi Zichy kápolna

20230715 100756a Lorev Zichy kapolna

Több éve vágytam Lórévbe, de mivel nincs autóm, tömegközlekedéssel kissé bonyolult az oda és visszajutás. Sajnos szomorúan kellett megállapítanom, hogy nem bánunk „kincseinkkel” megfelelő módon. Sem a kápolna állapota, sem az oda bejutás nincs megoldva.

Az interneten azt olvastam, hogy a kápolna kulcsát a lórévi RÉV büfében lehet elkérni. Az ott levő hölgy igen ingerülten állt tisztelettudó kérésemhez a kulcsot illetően. Azért háborodott fel, mert nem mi voltunk az elsők, akik ott kerestük a kulcshoz jutást. Ebből a tényből adódik, hogy bejutni nem tudtunk, csupán a rozoga ajtón tudtam befotózni.

Zichy-emlékkápolna

A lórévi Zichy kápolna gyönyörű természeti környezetben áll a Duna árterében, a Csepel szigeten. A kápolna ugyanolyan magas kis dombra épült, mint a tőle alig néhány méternyire található töltés, így amikor a Duna kilép medréből, a kápolna egy apró szigetté változik. Nemcsak a hely nagyon szép, hanem az épület is igen impozánsra sikerült. Építtetője nem más, mint Ferenc József császár volt, aki így akart emléket állítani a kivégeztetett Zichy Ödön emlékére. A kápolna falai szomorú emléket őriznek. 1848-at írunk, amikor Zichy Ödön és testvére Pál, Jellasics horvát bántól tartottak otthoni birtokuk felé.  Szerencsétlenségükre Soponya közelében Görgey Artúr magyar főparancsnok katonái megállították őket, átkutatták csomagjaikat, és hazaáruló iratokat találtak náluk. Mindkettejüket letartóztatták, majd Lórévre szállították és rögtön ítélő hadbíróság elé állították. A hadbíróság vezetője Görgey Artúr volt, aki Zichy Ödönt kötél általi halálra ítélte, testvérét Zichy Pált pedig felmentette. Zichy Ödön vagy, ahogy született Zichy Eugenio (Jenő) volt az első és utolsó arisztokrata, akit a szabadságharc ideje alatt felakasztottak.
A neogótikus stílusú épületet 1853-ban adták át hatalmas ünnepség közepette, amelyen magas rangú egyházi és világi vezetők vehettek részt.

20230715 101513a jobb oldal 20230715 101315a a kapolna ball oldala 20230715 100947 a befotozva az oltar reszlet 20230715 100907a a lelekatolt rosszallpotu kapu 20230715 100756a Lorev Zichy kapolna 1

Híres épületek: Lébény

Szt. Jakab templom volt bences apatsag 2

Lébény nagyközség Győr-Moson-Sopron megyében, a Mosonmagyaróvári kistérségben.

Lébény területe az őskortól kezdve folyamatosan lakott hely volt. Az újabb kőkortól a bronz- és vaskoron keresztül követhetjük itt az ember nyomait. A középkorban már 1208-ban említették a települést, nevét akkor már Libin-nek írták.

Legfőbb nevezetessége, Benedek-rendi apátsági templom. A falu története elválaszthatatlanul összefonódik az itteni műemléktemplom történetével. A templom első okleveles említése 1199-ből való, amikor a birtokot Imre király visszaadta Saul kalocsai érsek Poth és Chepán nevű testvéreinek. A már meglévő monostor birtokjogát az 1208-as keltezésű oklevél erősíti. A Hédervári család adományaként – 1202-1208 közt épült apátsági temploma talán elsőnek fogta össze a magyarországi román stílusalakulást a bencések jellegzetes módján. Alaprajza keletelt, háromhajós, keresztház nélküli, hajónként egy vonalra helyezett félkörös szentélyekkel záródik. Felépítése bazilikális, átmenő boltozatú, két nyugati toronnyal, kegyúri karzattal, fő- és déli oldalkapuval.

Az apátsági rendház a török hódoltság alatt elpusztult.

fooltar 2 2 Szt. Jakab templom volt bences apatsag 2 scaled torony vizkopokkel 2 scaled nyugati kapu Harom kiralyok1879 2 nyugati kapu reszlet 2 scaled a fohajo oldalnezetben 2 a fohajo barokk homlokzata 2 scaled

Híres Épületek: Kiskunfélegyháza városháza

DSCF9438a Varoshaza a Petofi ter felol

Az alföldi szecesszió másik ékköve Kiskunfélegyháza.
Kiskunfélegyháza város Bács-Kiskun megyében a Duna-Tisza közi homokhátság középső részén a Kiskunságban fekszik, a Kiskunfélegyházi járás központja.

A város csodálatos városházát tudhat magáénak. Az épület aKossuth Lajos u. 1. alatt található. XX. század elején, 1909-1911 között épült, Vas József tervei alapján. Az épület Lechner Ödön építésznek, a szecesszió nemzetközi rangú magyar képviselőjének egyedi, sajátos díszítőelemeit tükrözi. A homlokzaton Zsolnay majolikadíszítések, tulipános motívumok, magyaros ornamentika található. Morbitzer Nándor által tervezett háromszintes tornya 45 méter magas, belső toronyrésze és a toronysisak gazdagon díszített, melybe messziről is jól látható toronyórát helyeztek. Az épület homlokzatának csúcsán található a város címere, mely boltíves városkapuban őrt álló kun vitézt ábrázol.

A díszterem motívumaira a szecesszió különös színvilága és a természetet stilizáló formakincs jellemző.

Őseink így jellemezték az új városházát: „Tornyosan áll s cifrán, mint a puszta virága.”

DSCF9396a Varoshaza arkadok alatti disz DSCF9401a Varoshaza elotere DSCF9434aLepcsohaz DSCF9393a Varoshaza tornya reszlet scaled DSCF9390a Varoshaza fohomlokzat reszlet DSCF9438a Varoshaza a Petofi ter felol 1 DSCF9451a Varoshaza

Híres épületek: Gül baba türbéje

DSCF2366 a turbe

Gül Baba türbéje egy 16. században épült török sírkápolna a budapesti Rózsadombon, a Margit híd budai hídfője közelében. Korábban a főváros Budapesti Történeti Múzeumához tartozott.

2016-tól az épületet környezetével együtt teljesen felújították, és 2018-ban az ingatlan együttes a Külgazdasági és Külügyminisztérium vagyonkezelésébe került. A Gül Baba Kulturális Központ és Kiállítóhelyet a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány működteti.

Gül Baba, a Rózsák atyja, bektási dervis, azaz harcos muszlim szerzetes volt, aki 1541-ben a megszálló török sereggel érkezett Budára. A legenda szerint a város elfoglalásának ünnepén, a dzsámivá átalakított Nagyboldogasszony templomban tartott hálaadó istentiszteleten halt meg 1541. szeptember 2-án. Tiszteletére díszes temetést rendeztek, amelyen maga I. Szulejmán szultán is részt vett, sőt a legenda szerint beállt a koporsóvivők közé is. A Gül Baba sírja fölé emelt türbét 1543 és 1548 között építtette Mehmed Jahjapasazáde, a 3. budai pasa. A hely azóta is az iszlám vallásúak zarándokhelye, turisták rendszeres úticélja.

DSCF2373a az epulet kozelebbrol DSCF2376 csobogo DSCF2370 a turbeben DSCF2365 a fejfak es panorama DSCF2366 a turbe 1 DSCF2354 meg felfele DSCF2358 a belso kertben DSCF2353 urban a Gol Baba turbe fele

Híres épületek: Kecskemét

DSCF7591a Szabadsag ter 7. Reformatus Kollegium Altalanos Iskola Gimnazium

Kecskemét megyei jogú városBács-Kiskun megye és a Kecskeméti járás székhelye.  Közvetlen környékét már az i. e. 3000-ben is lakták.

Az alföldi szecessziót akartam megismerni, így utaztam el a városba. Most négy épületet mutatnék be.

Cifrapalota ismert szecessziós épület. Rákóczi út és a Szabadság tér (Főtér) találkozásánál lévő házat 1902-ben Márkus Géza tervezte szecessziós stílusban. Márkus a lechneri felfogású nemzeti formálást követte. Egykor üzletek, lakások, kereskedelmi kaszinó működött benne, ma a Kecskeméti Képtár található itt. Az épület legfőbb jellemzői: a homlokzati falsík színes majolika díszítése, melynél a népművészeti motívumkincs dominál, a kétemeletes homlokzatnak a hullámvonalú lezárása, a díszes kiképzésű, magas tető. A mázas homlokzatdíszeket és a tetőcserepeket itt is – mint a Városházánál is – a Zsolnay porcelángyár készített.

kecskeméti Városháza a város főterén, a Kossuth tér 1. szám alatt található. 1893 és 1897  között épült, szecessziós stílusban. Tervezője Lechner Ödön és Pártos Gyula.

Középrizalitjának ormán a honalapító Árpád fejedelem szobrát helyezték el. A korabeli kecskemétiek, akik először idegenkedtek az új városházától, Árpádkának nevezték el a pánczélos vitézt. Az épületen kívül és belül több helyen szerepel a Magyarország és Kecskemét város címere. A homlokzat közepén harangjátékot helyeztek el, amely napközben minden egész órakor játsza a Kecskemét is kiállítja kezdetű népdalt. Következik a Kodály Bécsi harangjátéká és Kodály Toborzója. Végül Erkel: Palotása zárja a haragjátékot.

Kecskeméti Szabadság tér 7. Református Általános Iskola és Gimnázium – a tragikusan fiatalon elhunyt építész Mende Valér tervezte, aki a szecesszió modernebb felfogású, a kortárs nemzetközi építészet irányzataihoz illeszkedő ún. „Fiatalok” csoportjához tartozott, mint pl. Kós Károly. Az épület külső megoldásain elsősorban az erdélyi népi építészet, továbbá a Jugendstil észak német válfaja és a finn hatás keveredik, miközben sajátosan magyar alföldi hangulatot hordoz. 

Kossuth u, 4. A kecskeméti iparosok 1903-ban határozták el tágas, új székház építését.  1904-ben kiírt tervpályázat nyertese a Komor Marcell‒Jakab Dezső építészpáros lett. Leghíresebb munkáik közé tartozott a szabadkai városháza és a marosvásárhelyi kultúrpalota.  Az Iparos Otthont a 20. században sok megpróbáltatás érte: a földrengés, a két világháború és az azokat követő megszállások, beköltözések. Az 1982-83-ban történt felújítás óta a kecskeméti ifjúság művelődési és közösségi tere.

DSCF7531a Cifrapalota Kalpka u. oldala scaled DSCF7548 a Zsolnay cserepek DSCF7622 a Varoshaza fohomlokzat reszlet DSCF7623 Arpadka scaled DSCF7624a Varoshaza reszlet scaled DSCF7639a Varishazaban scaled DSCF7722a Kossuth ter 4

Híres épületek: Szépművészeti Múzeum, Román csarnok

DSCF2230 a nyugati falon Krisztus mint a jo pasztor

A 19. században múzeumi törekvés volt a középkori és reneszánsz másolatgyűjtemények létrehozása. Ezzel összhangban az 1900–1906 között épült Szépművészeti Múzeum földszinti csarnokait különböző építészeti stílusok jegyében tervezték meg. Így készült el a román stílust megidéző Román Csarnok. Itt gipszmásolatokat tudtak bemutatni. A második világháború alatt a múzeum csarnokai és a bennük kiállított gipszmásolatok megsérültek. A múzeum többi részét később többé-kevésbé felújították, a Román Csarnokot egyre inkább a múzeum raktározási gondjainak megoldására használták. A múzeum legdíszesebb csarnoka így a múzeum titkos terévé vált, ahová csupán néhány munkatársnak volt bejárása.

A csarnok román kori bazilikát idéz a szemünk elé. A belső dekorációját a múzeum építészei, Schickedanz Albert és Herzog Fülöp tervezhették. A rendkívül gazdag festészeti dekoráció Reissmann Károly Miksa és Glaser János festők munkája. A freskókat a keresztény ikonográfiai szerint tervezték meg. A csarnok csodálatos gazdag ornamentikáján szimbolikus ábrázolások, életfamotívumok, a halhatatlanságot jelképező pávák stb. jelennek meg.

A csarnok restaurálása a Szépművészeti Múzeum történetében a legátfogóbb, 2015 – 2018 között elvégzett rekonstrukciós munkáinak keretében zajlott, melyben mintegy hetven restaurátor vett részt.

DSCF2289 Szent Margit scaled DSCF2305 a Freibergi kapu masolata DSCF2250 az angyalok fresko reszlet scaled DSCF2249 az angyalok fresko reszlet scaled DSCF2252 a csarnok korfolyosoja es aranyozott oszlopai DSCF2248 Madonna gyermekevel scaled DSCF2230 a nyugati falon Krisztus mint a jo pasztor DSCF2244 keleti falon a Madonna gyarmekevel es az angyalokkal DSCF2239 eletfa es pabak

Híres Épületek – Isaszeg, Öregtemplom

a templom

Isaszeg Budapest belvárosától 30 km-re-keletre fekszik a Gödöllői-dombságban; határában folyik a Rákos-patak. Első okleveles említése 1274-ből való. Régészeti leletek bizonyítják, hogy már a bronz-korban lakott volt a település környéke. Ide utaztam, hogy az „Öretemplomot” meglátogassam.

A látogató – én vonattal –„bármely irányból érkezik Isaszegre, már messziről meglátja a város ékességét, a dombon álló, gazdag történeti múltat hirdető, Szent Márton tiszteletére emelt régi római katolikus templomot.” A hagyomány úgy tartja, hogy Szent István rendelkezése nyomán épült itt az első fatemplom, és ennek helyére építették a XII. század végén a körtemplomot. „Az évszázadok viharaival, pusztításaival dacoló épület szakszerű régészeti feltárására és műemléki helyreállítására 1968–1971-ben került sor. A  jelenlegi, barokk formajegyeket viselő épület alatt tárták fel annak a centrális, tehát körfalú templomnak a maradványait, melyet nagy valószínűséggel a XII–XIII. század fordulóján építettek. Ehhez a XIII. század második felében azt a szintén kör alakú kis kápolnát építették hozzá, melynek alapítását a kutatók az 1265-ös csatával, illetve annak következményeivel hozzák összefüggésbe. Erre az épületegyüttesre húzták fel a XIV–XV. század fordulóján azt a gótikus templomot, amit aztán a XV. század második felében az uraságok (minden bizonnyal a Rozgonyiak) bővítettek. Ez idő tájt építették a tornyot is. Az egész templomot kívülről támpillérekkel erősítették meg, körülötte helyezkedett el a fallal kerített cinterem, a temető. „ A temetőből út vezet fel a Kálváriára, ahonnan még megkapóbb látvány ez a csodálatos történelmi emlék!

DSCF6018a beleptem DSCF6020a szoszek scaled DSCF6012a szentely kulso fala DSCF6016a torony scaled a templom 1 DSCF6015 csaknem korbe ertem scaled 20210902 110822a a kalvaruatol fotozva 20210902 101035a fobejarat

Híres Épületek: Hollókő

20190930 114114 kozekedunk

Hollókő község Nógrád vármegyében, a Szécsényi járásbanMagyarország egyetlen olyan  faluja, amely szerepel az UNESCO világörökség listáján, így világszerte ismert. 

A község két részből áll, az ófaluból és az újfaluból. Az ófalu 1909-ben teljesen leégett, de azt a tűzvész után teljes egészében pontosan rekonstruálták, mára pedig már az UNESCO védettsége alatt áll.  A századelő hangulatát, az ősi palóc népi építészeti stílus emlékeit magán viselő Ófalu 1911-re nyerte el mai arculatát.

Hollókő házai egyetlen út mentén épültek meg. A házak alapanyaga túlnyomórészt kő, mindegyik több szobával rendelkezik, melyek egymás mögött helyezkednek el: hálószoba, konyha és kamra. A tetők oromzattal díszítettek. A faluban lévő 58 ház közül több múzeumként funkciónál (babamúzeum vagy bábmúzeum, falumúzeum és postamúzeum).

Hollókő kicsiny fatornyos római katolikus templomát 1889-ben közadakozásból építtette a falu lakossága. A mai katolikus templom Tours-i Szent Márton püspökről kapta nevét. A plébániája azonban már 1342 óta létezik. A templom helyreállítása 1980-ban fejeződött be.

Vár története: az 1241-42-es tatárjárást követően IV. Béla király szorgalmazta azt, hogy alkalmas helyen kőből készült várak épüljenek. Célja az volt, hogy az ország területén védekezésre és menedékre alkalmas helyek biztosítsák az adott környéken élő lakosság védelmét.

Hollókő várának legkorábbi részét, az öregtornyot, az itt birtokos Kacsics nemzetség Illés ágából származó I. Péter építette az 1260-as éveket követően. 1541-ben a törökök csellel elfoglalták Budát és uralmuk alatt tartották majd 150 évig. Hollókő ekkor a végvárak vonalába került.

Amikor I. Lipót király 1701-ben elrendelte az ország belsejében lévő várak lerombolását. Hollókő várát is pusztulásra ítélték. A II. Rákóczi Ferenc fejedelem által vezetett szabadságharc azonban még megmentette a várat egy rövid időre. 1711-ben a szatmári békekötés után a várat viszont elkezdték lerombolni. Az összeírásokban ezután már romként szerepel.
A vár feltárását 1966-ban kezdték el. Az azt követő harminc évben a falait megerősítették, és megkezdték a helyreállítását. 1996-ban adták át a várat, és nyitották meg a kiránduló közönség számára. 2014-15-ben újabb helyreállításokat végeztek.

20190930 114114 kozekedunk 1
20190930 114638 a varfal alatt
20190930 125902 templombelso
20190930 123526 az oreg falu hazai
20190930 130027 a templom elol fotozva
20190930 121019 a var falai
20190930 130151 a templom
fel a toronyba

Budapest, Kőris Corner, teremgarázs hely

IMG 0344

Budapest, Kőris Corner, teremgarázs hely

Previous slide
Next slide
bakonyia 2
Bakonyi Árpád
Tel: 06-30/398-49-27
E-mail: bakonyia@rem189.eu

Leírás

Budapesten, a VIII. kerületi Kőris Corner teremgarázsában két darab parkolóhely kiadó.

Érdekel, kérem hívjanak vissza!

Híres épületek: Gyöngyöspata, Katolikus templon

DSCF4762 a templom 2

Mátra vidékének legszebb, legértékesebb műemlékét a gyöngyöspatai templomot látogattam meg. A Gyöngyöstől 12 km-re fekvő Gyöngyöspata katolikus temploma már kívülről is csodás látványt nyújt a falu közepén áll. Egy kis dombon, erődített fallal körülvéve, egységes gótikus stílusával. Az igazi csoda azonban bent a szentélyben vár minket, az Európa-hírű, páratlan, fából faragott Jessze-oltár.

XIV. században épült templom egy korábbi, a tatárjárás idején elpusztult román kori templom helyén épült. Később jelentősen kibővítették és átépítették, a XV. század végére készült el a ma is látható formájára. A későbbi korokban történt még néhány hozzáépítés, de a templom szinte teljesen gótikus megjelenése nem sokat változott az elmúlt évszázadokban. háromhajós templom csodálatos, gótikus bordázott hálóboltozata alatt a szentélyben álló meghökkentő oltárépítmény a legfigyelemreméltóbb.

A hatalmas, nyolc méter magas főoltár, lengyel művészek alkotása az 1650-es évekből, hazánkban egyedülálló, lenyűgöző látvány. A bámulatos, teljes egészéből fából faragott, gazdagon aranyozott, színes, ún. Jessze-oltár  Jézus családfáját szemlélteti, a Jessze, azaz Dávid király apja, oldalából kinövő fa ágai, a leszármazottakon keresztül elvezetnek Máriához és a gyermek Jézushoz, az ágak által körülölelt festmény pedig Mária születését ábrázolja. Az oltáron fekvő Jessze törzséből fa sarjad, ágain bibliai királyok próféták – köztük Salamon és Dávid – dús aranyozású, festett szobrai fölött koronás Mária trónol, karján a kisdeddel.
A falakon a XIV. századból származó freskótöredékeket is láthatunk, többek közt Mária születését.

A templom csak előzetes bejelentkezéssel látogatható!

DSCF4717 Maria szuleteset abrazoeo fesko 2 DSCF4747 Kisboldogasszony templom fobejarat a toronnyal2 scaled DSCF4702 az oltartol fotozva2 DSCF4687 a fohajo es oltar2 DSCF4690 Jessze faja2 scaled DSCF4685 beleptem a templomba2