Hihetetlen nap avagy az életre kelt abszurd

image0 0

Az ember néha azt hinné vannak egyértelmű dolgok a közös képviselő (vagy társasházkezelő) munkájával kapcsolatban. Azt feltételezné az egyszeri földi halandó, hogy pár alapdolgot mindenki tud a társasház működéséért felelősről. Hát nagyon nagy tévedés. Ma olyan napom volt, hogy nehezen tudtam eldönteni, hogy egy Monty Python jelenetben vagy egy Fekete Vipera epizódba csöppentem volna.

Érkezett egy hívás. Megpróbálom visszaadni a jelenetet:
– ” Tegnap este nem tudtam bezárni a fürdőszobaajtót, mert a zár megadta magát. Most viszont a macska beköltözött a mosógépbe, és ott ücsörög sértődötten és nem akar kijönni. Kérem, azonnal küldjenek egy zárszerelőt, meg egy állatorvost vagy pszichológust! Rendesen fizetem a közös költségben, szóval intézkedjen!”
Erre nehezen tudtam mit mondani de megpróbáltam:
– „Sajnos a macskák érzelmi válságait és egyéb pszichés panaszait nem fedezi a társasházi büdzsé, de ajánlhatok egy jó YouTube-csatornát a zárszereléshez és tudok pár jó képet adni a mosógép ajtajának bezárásához.”
Ebben maradtunk, a nap további részében a macskáról nem hallottam.

Ám nem lett vége a napnak, jött egy újabb megkeresés.
Jó reggelt kívánok! Tegnap este a szomszédom tengeri malacai átmásztak az erkélyemre, onnan bejöttek a nyitott ablakon a konyhába és megették a petrezselymemet, a snidlinget. Aztán majd az egész éjjel rohangáltak a szobákban, bebújtak a sarkokba és akartak hazamenni! Követelem, hogy hívjon rájuk és a szomszédra rendőrt vagy bárkit, és rendeljen egy tengerimalac-stop hálót a közös költségből az ablakomra! Az is biztos, hogy illegálisan tartja ezeket a szörnyetegeket a szomszédom. Intézkedjen de azonnal!”
– ” Hölgyem, a házi kedvencek átjárkálásának megakadályozása sajnos nem szerepel a munkaköri leírásomban. Javaslom, írjon egy hivatalos beadványt a következő közgyűléshez, hogy indítsunk tanfolyamat a tengerimalacok elfogásához. Addig meg talán tegyen ki egy ‘Magánterület! Belépni tilos!’ táblát a petrezselyemhez. A kisállatok ezt biztosan tiszteletben tartják”.

A napnak azonban még mindig nem volt vége.
–  „Üdvözlöm, képviselő úr! Sürgősen ki kellene festeni a nappalimat, mert már nem bírom elviselni a régi színt, olyan, mintha egy 80-as évekbeli diszkógömb robbant volna benne. Mikor tudják küldeni a festőket? És ugye ebből megy a közös költség?”„Hölgyem, a lakásán belüli festés nem a társasház dolga…”
– „De hát a fal közös, nem? Mert hogy valamennyire az én szobámból, de valamennyire az épület része is, nem? Ha ez nem közös költség, akkor talán az álmennyezetet is külön kell majd fizetnem? Miért nem jár minden lakáshoz alapban egy festő?! Hát mire fizetem a közös költséget?!”
– „Rendben, küldöm a festő telefonszámát – de figyelmeztetem, hogy ő majd a munkadíjat és az anyagköltséget is elkéri Öntől és nem a társasháztól. Illetve ha közösek az Ön falai akkor miért nem a közgyűlés szavazza meg a színeket??”

Indulás előtt még sikerült megfejelni a mai napomat.
– „Jó napot! Tegnap este valaki ellopta a biciklimet az ajtóm elől! Ez botrány! Mikor telepítenek riasztórendszert az ajtók mellé? És egyébként is, miért nem járőrözik valaki éjszaka a ház körül?! Miért nincsenek fegyveres őreink? Vagy Ön miért nem vigyáz az értékeinkre?”
– Hölgyem, nagyon sajnálom a történteket, de van biciklitároló a házban, mindenki használhatja. A közgyűlés nem szavazta meg a folyósokat megfigyelő kamerákat. Többek között Ön sem szavazta meg.  Valamint én közös képviselő vagyok, nem a Batman, hogy éjszaka az épületet őrizzem.  Van gondnok a házban de hozzá legközelebb nem fegyver van, hanem egy seprű van, az is az udvar takarításához.”
– „Akkor legalább szereljenek fel lézeres riasztókat, kamerákat, hozzanak őrkutyákat vagy mit tudom én, talán egy őrtornyot építsenek a biciklitároló fölé, hogy ne történjen ilyen!”
– „Rendben, beviszem a javaslatot a közgyűlésre. Bár egy őrtoronyhoz talán társasház méretéhez megfelelő katonaság is kéne, de lehet, hogy a házmester és a kertész hajlandó lenne kiképzésre”.

Szóval:
Ha egy lakástulajdonos felújítást szeretne a lakásban, például festeni, burkolni vagy ablakot cserélni, ennek megszervezése és finanszírozása kizárólag az ő dolga. Nincs köze hozzá a közös képviselőnek.
Sok lakó azt hiszi, hogy a közös képviselőnek kell például a lakásokon belüli csaptelepeket, fűtőtesteket, konnektorokat, vagy éppen zárakat megjavíttatni, pedig ezek az adott tulajdonos felelősségi körébe tartoznak. Nem a közös képviselő dolga a karbantartások megszervezése egy magán lakásban.
Ha például valakik kerékpárt, rollert,  autót, vagy egyéb tárgyat lopnak el a közös területekről, a közös képviselő nem felelős ezeknek védelméért, csak a közös területek fenntartásáért. Kamerarendszert, riasztórendszert, portaszolgálatot csak a közgyűlés jóváhagyásával lehet telepíteni.
Az Alkotmánybíróság korábban kimondta, hogy a társasházak nem tilthatják el a bérlőket és lakókat a háziállatok tartásától. Ám különféle szabályokat és normákat meghatározhat a társasház az állattartásra vonatkozóan. Például a házirend előírhatja, hogy a közös tulajdonban lévő és közösen használt területeken semmilyen állatot nem lehet tartani. Vagyis ilyen területre állatot kiengedni, etetni, sétáltatni tilos.
Ezeken felül azonban ha egy lakó szabálytalan kutyatartással vagy más hasonló helyzettel kapcsolatban bejelentést szeretne tenni, azt neki magának kell intéznie. Például ha egy elkószáló kutyus vagy cica kárt okoz, netán megtámad valakit, azért minden esetben gazdája a felelős.

hiu ihoih oiu

Újévi célok és feladatok

A vigorous t e39d914d 852a 4996 b4b0 a10c44871154

Egy ingatlanüzemeltető cég számára az új év eleje kiváló időszak a tervezésre, feladatok újraszervezésére és célok meghatározására. Az alábbiakban összegyűjtöttem azokat a létfontosságú és nélkülözhetetlen tervezési lépéseket, valamint tennivalókat, amelyek szerintem biztosítják a hatékony működést és a sikeres évkezdést:


1. Stratégiai tervezés

Éves üzleti terv kidolgozása:
Bevételi és kiadási tervek elkészítése.
Kiemelt projektek és beruházások ütemezése.
Rövid- és hosszú távú célok meghatározása.

Piaci elemzés:
Versenytársak és piaci trendek áttekintése.
Árstratégiák frissítése, ha szükséges.

Szolgáltatási színvonal értékelése:
Ügyfélelégedettségi mutatók elemzése az előző évből.
Fejlesztési tervek készítése.


2. Pénzügyi előkészületek

Költségvetés:
Az éves költségvetés véglegesítése.
Karbantartási, üzemeltetési és fejlesztési költségek meghatározása.

Számlázás:
Bérleti díjak, közös költségek és egyéb díjak felülvizsgálata.
Automatikus számlázási rendszerek frissítése.

Követeléskezelés:
Elmaradások és hátralékok áttekintése.
Szükséges jogi lépések megtervezése.

3. Műszaki és üzemeltetési feladatok

Éves karbantartási terv készítése:
Közművek (víz, gáz, elektromosság) állapotának felmérése.
Fűtési és légkondicionáló rendszerek karbantartása.
Lift, biztonsági rendszerek, tűzvédelmi berendezések ellenőrzése.

Fejlesztési projektek tervezése:
Felújítások és modernizációk előkészítése.
Fenntarthatósági fejlesztések (energiahatékonyság, megújuló energiaforrások).

Téli karbantartási feladatok:
Hóeltakarítás, síkosságmentesítés terve.
Fagyveszélyes rendszerek ellenőrzése.

4. Személyzeti és HR-feladatok

Munkaerő-felülvizsgálat:
A személyzeti létszám és kompetenciák értékelése.
Szükséges képzések és tréningek megtervezése.

Munkavállalói elégedettség:
Éves felmérések készítése.
Juttatási csomagok aktualizálása.

5. Ügyfélkapcsolatok és kommunikáció

Ügyfél-kommunikációs terv:
Lakók és bérlők tájékoztatása az éves tervekről, díjemelésekről, változásokról.
Ügyfélszolgálati folyamatok finomhangolása.

Panaszkezelési folyamatok javítása:
Gyors válaszidők és hatékony megoldások kialakítása.

Online jelenlét fejlesztése:
Weboldal és közösségi média frissítése.
Új ügyfélkapcsolati rendszerek bevezetése.


6. Jogszabályi megfelelés

Törvényi változások nyomon követése:
Az ingatlanszektort érintő új szabályozások áttekintése.
Szükséges szerződésmódosítások előkészítése.

Tűzvédelem és biztonság:
Hatósági ellenőrzésekre való felkészülés.
Dokumentációk aktualizálása.


7. Technológiai fejlesztések

Digitális eszközök frissítése:
Üzemeltetési szoftverek karbantartása vagy cseréje.
Okos eszközök és IoT rendszerek telepítése.

Adatvédelem:
GDPR-kompatibilitás ellenőrzése.
Biztonsági rendszerek frissítése.

8. Fenntarthatóság

Zöld üzemeltetés:
Hulladékgazdálkodási tervek kidolgozása.
Energiatakarékossági programok bevezetése.

Környezeti célkitűzések:
CO₂-kibocsátás csökkentése.
Zöld energiára való átállás előkészítése.

Tanulságos karácsonyi történet

kh4
Nagyon kellemes élményt osztanék most meg. Egy régi baráttal (egyben kollégával) hozott össze a sors, akivel természetesen a karácsonyról és a szakmáról is beszéltünk. Egy röpke kivonat erről a beszélgetésről, nagyon tanulságos:
„A családfő, gondosan ellenőrizte a ház elektromos rendszerét, mivel több helyre is terveztek fényfüzéreket kihelyezni, beleértve a kertet is. A fények telepítésénél észrevette, hogy az egyik hosszabbító kábele megsérült az előző évben. Azonnal lecserélte egy új, kültéri használatra is alkalmas kábelre. Ezenkívül egy érintésvédett elosztót is beszerzett, hogy minimalizálja a kockázatot. A család közösen döntött úgy, hogy a karácsonyi fényeket este nyolc óra után lekapcsolják, hogy megelőzzék a túlmelegedést. A családfő egy időzítőt is beszerelt a kültéri világításhoz, amely automatikusan lekapcsolta az áramot az éjszaka folyamán.
Az ünnepi előkészületek közben nagyon odafigyeltek arra is, hogy a konyhai és egyéb háztartási gépek ne terheljék túl a hálózatot, és a gáztűzhely közeléből eltávolítottak minden gyúlékony tárgyat.
Volt kollégám emellett gondoskodott arról, hogy a kémény tiszta és jól szellőző legyen, mivel az ünnepek alatt gyakrabban használták a kandallót. Meghívott egy kéményseprőt még a készülődés előtt, hogy ellenőrizze a rendszert, ezzel megelőzve a füst visszaáramlását vagy esetleges kéménytüzet.
Emellett gondosan átnézették a ház fűtési rendszerét is, hogy a kazán megfelelően működjön. Ezzel nemcsak a hideg téli napokat vészelhették át kényelmesen, hanem a szén-monoxid-mérgezés kockázatát is csökkentette. Ezen kívül beszerzett egy szén-monoxid-érzékelőt, amelyet a kazán közelében helyezett el.”

kh1 kh2 kh5

Karácsonyi humor

image1 0 1
Karácsonykor is sok érdekesség történik a társasházakban. Néhányra hoztam pár vicces példát.
– Közös képviselő úr, szeretném, ha betiltanánk a halászlé főzését a harmadikon!
– Miért, allergiás rá?
– Nem, de túl erős az illata, és nem illik a vaníliás kalácshoz, amit én sütöttem.
– Akkor felteszem napirendre: „Halászlé vagy vanília illat legyen a házban?
– Közös képviselő úr, valaki szénnel fűtött tegnap, és az én lakásomba jött be a füst!
– Pista bácsi, az lehetetlen.
– De igen, szénnel fűtöttek!
– Akkor biztos a Télapó volt.
– Ne vicceljen, komolyan mondom!
– Én is. A szomszédok reggel látták, ahogy a Mikulás piros ruhában próbált beugrani a kazánház kéményébe, de a kémény karácsonykor túlterhelt. Szólok neki, hogy jövőre inkább lifttel jöjjön.
– Közös képviselő úr, eltűntek a leveleim a postaládából!
– Lajos bácsi, ma még nem is volt itt a postás.
– De a leveleket akkor is elvitte valaki.
– Nyugodjon meg, csak a Jézuska vette el őket, hogy felírhassa az ajándéklistára.
– Közös képviselő úr, a tetőn valaki nagyon hangoskodott az éjjel, mintha szarvasok patái csattogtak volna!
– Paták a tetőn???
– Bizony így volt, pont az ufókat figyeltem távcsővel amikor meghallottam.
– Akkor ez valószínűleg a Mikulás volt.
– Na de miért nem tudott csendben érkezni?
– Tudja, ő nem volt ott a lakógyűlésen, így nincs meg neki a házirendünk. De ígérem, jövőre szólok neki, hogy legyenek halkabb vagy inkább parkoljon az udvaron!
– Közös képviselő úr, a gyerekek az udvaron három hóembert építettek egymás mellé, és most nincs hely parkolni!
– Pali bácsi, több mint 10 üres helyünk van.
– De akkor is ott az a három hóember! És ha én pont oda akarnék állni?
– Ez tényleg bosszantó lehet.
– Miért nem építettek inkább egy darab nagyot?
– Szólok nekik, hogy holnap közös hóember-építési versenyt rendezünk, ahol a győztes kap egy saját parkolóhelyet.

A vividly de 38244c70 3dc0 46d8 aa45 74ad55de1bc1 A colorful C 4e00f8c9 df5d 43f1 9169 6218a48029fb image1 0 1 1

Karácsonyi kellemetlenségek

image1 0

A karácsony megelőző hetek az év egyik legjobban várt időszakai. Azonban az emelkedett hangulat hatására sokan követnek el kisebb-nagyobb hibákat a lakásukban vagy házukban, amelyek akár veszélyesek is lehetnek, vagy megnehezíthetik az ünnepi időszakot. Íme néhány tipikus hiba, amit a legsűrűbben el szoktak követni:

1. Túlzott áramfogyasztás és túlterhelt elektromos hálózat
Hiba: Sok fényfüzért és elektromos dekorációt használnak egyetlen konnektorról, túlterhelve a hálózatot.
Következmény: Túlmelegedés, biztosíték kiégése, vagy akár tűzveszély.

2. Nem biztonságos gyertyahasználat
Hiba: Gyertyákat hagynak őrizetlenül égve, vagy gyúlékony anyagok közelében helyezik el.
Következmény: Tűzesetek, különösen a karácsonyfa közelében

3. Nem megfelelő karácsonyfa-rögzítés
Hiba: A karácsonyfát nem stabilan állítják fel, ami könnyen felborulhat.
Következmény: Sérülések, törött díszek, vagy gyerekek és háziállatok veszélyeztetése.

4. Elhanyagolt tűzhely és sütő tisztasága
Hiba: Az év során elhanyagolt sütőben és főzőlapon felgyülemlett zsiradék meggyulladhat a nagy főzés közben.
Következmény: Konyhai tűz.

5. Szellőztetés hiánya
Hiba: Az ünnepi főzés során nem szellőztetnek megfelelően, ami gázkészülékek használatakor szén-monoxid-mérgezéshez vezethet.
Következmény: Egészségügyi kockázatok.

6. Nem megfelelő karácsonyfa-locsolás
Hiba: Az élő fenyőt nem öntözik rendszeresen, így az gyorsan kiszárad.
Következmény: A száraz fenyő rendkívül gyúlékony, és már egy szikra is tüzet okozhat.

7. Túl sok étel tárolása rossz körülmények között
Hiba: A hűtő túlterhelése miatt az ételek nem tárolódnak megfelelő hőmérsékleten.
Következmény: Ételromlás és ételmérgezés.

8. Nem megfelelő hulladékkezelés
Hiba: A csomagolóanyagokat és a kartondobozokat nem kezelik megfelelően, sokan egyszerűen elégetik azokat a kandallóban.
Következmény: Egészségkárosító gázok keletkezése és kéménytüzek.

9. Túlzsúfolt belső terek
Hiba: Túl sok dekorációval zsúfolják tele a lakást, ami nemcsak a közlekedést akadályozza, de balesetveszélyes is lehet.
Következmény: Megbotlások, esések, kényelmetlenség.

10. Házilag barkácsolt elektromos dekorációk
Hiba: Saját kezűleg készítenek vagy javítanak meg fényfüzéreket, sokszor szakszerűtlenül.
Következmény: Rövidzárlat és tűzveszély.

11. Túlzott fűtés
Hiba: Az ünnepi időszakban a vendégek miatt sokan túlfűtik a lakást. Következmény: Fáradtságérzet, rossz közérzet, illetve felesleges energiapazarlás.

Ezek elkerülésével nemcsak biztonságosabbá, hanem élvezetesebbé is tehető az ünnepi időszak! 🎄

image0 0 1 image0 0

A közgyűlés igenis létkérdés!

DALL·E 2024 12 03 19.40.30 A large modern apartment building with a stylish and elegant design. The building features multiple floors large balconies and a clean well mainta

Pár napja belefutottam egy „érdekes” cikkbe az interneten. Röviden: egy felkapott, népszerű és elég drága társasházról kiderültek különböző anomáliák. Az egyik legmegdöbbentőbb: Évekig nem volt közgyűlés. Sem elszámoló, sem rendkívüli. Ezenfelül elég felháborító volt az is, hogy a tulajdonosok a 2019-es elszámolást 2024-ben kapták meg, az azóta eltelt évekről továbbra sem tudnak semmit. Szóval elég komoly problémákról szólt a cikk. A közgyűléses részt különösen nem tudtam hová tenni. A társasházak életében az éves közgyűlés létkérdés, mert az egyik legfontosabb fórum, ahol a tulajdonosok közösen hozzák meg a társasház működését és fenntartását érintő döntéseket. Az éves közgyűlés szerepe az alábbi okokból elengedhetetlen:

1. Törvényi kötelezettség
– Magyarországon a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény (Társasházi törvény) előírja, hogy évente legalább egy közgyűlést kell tartani. Ennek elmaradása jogszabálysértésnek minősül, és jogi következményekkel járhat, például a társasház működésének ellehetetlenülésével.

2. Pénzügyi beszámoló és költségvetés elfogadása
A közgyűlésen a közös képviselő vagy az intézőbizottság köteles beszámolni a társasház pénzügyi helyzetéről. Ekkor történik a:
– Tárgyévi elszámolás elfogadása, amely bemutatja a bevételeket és kiadásokat.
– Következő évi költségvetés megvitatása és elfogadása, amely meghatározza a közös költség mértékét, illetve a tervezett felújításokat, beruházásokat.

3. Közös képviselő vagy intézőbizottság megválasztása és ellenőrzése
– A közgyűlésen lehetőség van a közös képviselő vagy az intézőbizottság beszámoltatására, leváltására, illetve új képviselő vagy bizottsági tag megválasztására.
– Ez biztosítja, hogy a tulajdonosok ellenőrzés alatt tarthassák a társasház vezetését.

4. Döntéshozatal a fontos kérdésekben
A társasház működésével kapcsolatos fontos kérdésekben a közgyűlés hoz döntést, például:
– Felújítások, korszerűsítések megtervezése és jóváhagyása.
– Közös tulajdonban lévő ingatlanrészek használata, karbantartása.
– Pályázatok benyújtása, hitelfelvétel, biztosítás megkötése.

5. Jogviták megelőzése
– Az éves közgyűlés lehetőséget ad arra, hogy a tulajdonosok megvitassák az esetleges konfliktusokat, panaszokat, és közösen találjanak megoldást a problémákra. Ez csökkenti a jogviták és a peres eljárások esélyét.

6. Közösségi élet és információáramlás
– A közgyűlés alkalmat ad arra, hogy a tulajdonosok tájékozódjanak a társasház aktuális helyzetéről, valamint egymással is kapcsolatot tartsanak. Ez erősítheti a közösségi összetartást.

Következmények az éves közgyűlés elmaradása esetén:

  • Pénzügyi átláthatatlanság alakulhat ki, ami bizalmi válsághoz vezethet.
  • Jogviták merülhetnek fel, például a közös képviselő jogszerű működésével kapcsolatban.
  • A társasház üzemeltetése akadozhat, ha nem születnek meg a szükséges döntések.
  • Hatósági beavatkozás is történhet, ha a tulajdonosok valamelyike jogi úton kezdeményezi a közgyűlés megtartását.

    DALL·E 2024 12 03 19.41.17 A less modern but elegant and well maintained apartment building with a traditional design. The building features brick or stucco facades arched wind
    DALL·E 2024 12 03 19.43.52 A large but charming apartment building in a small town setting. The building has a traditional cozy design with a mix of brick and wood elements pi

Feketén fűtve avagy Mit kockáztatsz egy tiltott kazánnal?

boiler not working common

Még tavasszal született egy cikk a gázkazánokról, aminek a témája a karbantartás fontossága volt illetve, hogy ne akarjunk Mekk mesterkedni. A cikk itt található. Most azonban egy olyan „topik” következik ami még talán rosszabb mint babrálni a kazánnal. Sajnos saját magunk is találkoztunk ilyennel. Nem örültünk-örülünk neki.

A szabálytalanul (és/vagy feketén) beszerelt kazánok és az olyan típusok alkalmazása, amelyek Magyarországon nem engedélyezettek, számos veszélyt hordoznak magukban. Ezek a veszélyek érinthetik az emberi életet, az épület biztonságát, valamint a környezetet. Az alábbiakban összegzem a legfontosabb kockázatokat:

  • Szén-monoxid-mérgezés: A szabálytalanul beszerelt vagy nem megfelelő szellőzéssel rendelkező kazánok elégtelen égéstermékkel működhetnek, ami halálos szén-monoxid (CO) felhalmozódásához vezethet.
  • Tűzveszély: A nem megfelelően bekötött vagy elhelyezett kazánok túlmelegedhetnek, ami tüzet okozhat az épületben.
  • Robbanásveszély: Nem megfelelő nyomáskezelés vagy hibás biztonsági szelepek esetén a kazán robbanhat, súlyos sérüléseket vagy haláleseteket okozva.
  • Szerkezeti károsodás: A kazánból szivárgó víz vagy gáz jelentős szerkezeti károkat okozhat az épületben (pl. falak ázását, penészesedést).
  • Füstgáz-problémák: Nem megfelelően csatlakoztatott égéstermék-elvezető rendszer esetén a füstgázok visszaáramolhatnak az épületbe, károsítva a belső tereket és veszélyeztetve az ott tartózkodók egészségét.
  • Túlzott károsanyag-kibocsátás: A nem megfelelő kazánok szinte soha nem felelnek meg az előírt környezetvédelmi szabványoknak, és nagy mennyiségű szennyezőanyagot bocsáthatnak ki (pl. szén-dioxid, nitrogén-oxidok).
  • Energiahatékonyság hiánya: Az elavult vagy szabálytalan kazánok sokkal több energiát fogyaszthatnak, ami növeli a fűtési költségeket és a környezetterhelést.
  • Gyakori meghibásodás: A szabálytalan vagy nem optimálisan telepített kazánok gyakrabban meghibásodhatnak, ami folyamatos javítási költségekkel jár.
  • Üzemzavarok: A kazán teljesítménye ingadozhat, vagy nem lesz képes megfelelően fűteni, ami kellemetlenséget okozhat az ingatlan használóinak.
  • Helyiségek szennyezése: Rosszul szigetelt vagy elvezetett égéstermékek füstöt, kormot és más szennyező anyagokat juttathatnak a lakó- vagy üzleti helyiségekbe.
  • Szomszédok veszélyeztetése: Többlakásos épületekben vagy üzletközpontokban a szabálytalan kazán másokat is veszélyeztethet (pl. gázszivárgás esetén).
  • Bírságok: Magyarországon a szabálytalan kazánüzemeltetés jelentős pénzbírságokat vonhat maga után, és a hatóságok azonnal leállíthatják az üzemeltetést.
  • Érvénytelen biztosítás: Ha tűzeset vagy robbanás következik be egy szabálytalan kazán miatt, az ingatlanbiztosító megtagadhatja a kár megtérítését.
  • Engedélyek hiánya: Ha a kazán nem rendelkezik az előírt tanúsítványokkal (pl. CE-jelölés), az üzemeltetése tilos, és a hatóságok bírságot szabhatnak ki.1000 F 592480056 4Kpse39scVqEkFuS9A7Vb4nvFLd40QE2 Boiler blog Boston P911 1170x646 1 boiler inactive over summer

Teendőink egy lakás visszavételekor

a nice apartmen 722fc754 3c2b 44ea 99c0 31ae4bb160b1

Amikor visszavesszük a kiadott lakást a bérlőtől, érdemes alaposan átnézni a következő területeket, hogy megbizonyosodjunk róla, minden rendben van, vagy ha szükséges, a bérlővel rendezhessük a károkat. Itt van egy lista azokról a pontokról, amelyeket mindenképp ellenőrizni kell:

1. Általános tisztaság és állapot

  • Tisztaság: A lakásnak legalább olyan tiszta állapotban kell lennie, mint amilyenben átadtad. Ellenőrizzük a konyhát, fürdőszobát, WC-t, padlót, ablakokat és minden helyiséget.

  • Szagok: Érdemes figyelni, hogy van-e dohányzásból, háziállatból vagy másból származó kellemetlen szag.

    2. Bútorok és berendezési tárgyak állapota

  • Kopások és sérülések: Ellenőrizzül a bútordarabokat, falakat, padlókat és minden egyéb berendezési tárgyat. Kisebb kopások normálisak lehetnek, de komolyabb sérülésekért (például mély karcolások, törések) a bérlő felelősségre vonható.

  • Hiányzó tételek: Ha a lakás bútorozottan lett kiadva, nézzük meg, hogy minden benne van-e, ami a bérleti szerződésben szerepel.

    3. Működőképes készülékek és elektromos eszközök

  • Háztartási gépek: Nézzük meg, hogy a hűtőszekrény, tűzhely, sütő, mosógép, mosogatógép, légkondicionáló és egyéb gépek működnek-e.

  • Lámpák és konnektorok: Kapcsoljunk fel minden lámpát és teszteljük a konnektorokat, hogy minden rendben van-e.

    4. Falak és festés

  • Foltok és színkülönbségek: Figyeljük meg alaposan a falakat, hogy vannak-e olyan foltok, amik rendellenesek vagy friss festésre utalnak. Ha a falakat átfestették anélkül, hogy előtte egyeztettek volna, ez is rendezendő kérdés lehet.

    5. Padlóburkolatok és szőnyegek

  • Kopások, foltok, sérülések: Nézzük át, van-e nagyobb kopás, folt, vagy bármilyen törés, ami nem a normál használatból ered.

    6. Vízvezetékek és fürdőszobai berendezések

  • Csapok és WC: Győződjünk meg róla, hogy a csapok, zuhany és WC rendesen működnek, nincsenek-e szivárgások vagy vízkárok.

  • Csempék és szaniter szerelvények: Ellenőrizzük, hogy nincsenek-e repedések vagy törések.

    7. Kártevők és penész

  • Kártevők: Keressük az esetleges jeleit annak, hogy kártevők (például rovarok vagy rágcsálók) jelentek meg a lakásban.

  • Penész: Ellenőrizzük a falakat és a nedvesebb helyiségeket, például a fürdőt, hogy nincs-e penész.

    8. Kulcsok és biztonság

  • Kulcsok: Győződjünk meg róla, hogy minden kulcs vissza lett-e adva, amit a bérlő átvett.

  • Biztonsági rendszerek: Ha a lakásban van riasztórendszer vagy egyéb biztonsági eszköz, teszteljük, hogy hibátlanul működnek-e.

    9. Közüzemi számlák

  • Közüzemi számlák rendezése: Ellenőrizzük, hogy a bérlő rendezte-e az összes közüzemi számlát (gáz, villany, víz, internet stb.).

  • Órák leolvasása: Írjuk fel az órák állását, hogy később pontosan lehessen számolni

    10. Fotódokumentáció

  • Készítsünk fotókat a lakás minden helyiségéről és esetleges károkról, hogy legyen dokumentációnk, ha vita merülne fel a bérlővel.

    48319485 m
    48319485 – partnership.

    condominium apa 2232927d f72c 4f48 9e3a ed7db2da72f5 Missing or dela 1df25ce3 4c61 4615 a6f3 07caf823b9e7 safe maintaine a53a1f92 9585 41be 8156 cae49805d617

Vízvezetékek problémái

75dc8f1d0e86d98bb1514d9747c3ed43vizszereles 28 0

Egy lakás vagy társasház vízvezeték-rendszerében több tényező is okozhat problémákat. Íme a leggyakoribb meghibásodási okok:

  1. Öregedő csövek és alkatrészek: A régi vagy elavult csövek (pl. ólom, acél) elrozsdásodhatnak, kilyukadhatnak, vagy törékennyé válhatnak.
  2. Vízminőség és lerakódások: A kemény vízben lévő ásványi anyagok lerakódást okoznak, ami eltömítheti a csöveket, szűkítheti a keresztmetszetüket és károsíthatja a csatlakozásokat.
  3. Fagyási károk: Télen a nem megfelelően szigetelt csövek megfagyhatnak, ami repedéseket vagy töréseket okozhat.
  4. Nagy nyomás a rendszerben: A túl magas víznyomás növeli a csövekre és szelepekre nehezedő terhelést, ami idővel szivárgáshoz vagy akár csőtöréshez is vezethet.
  5. Korrózió: A víz és a csövek anyaga közötti kémiai reakció miatt a csövek elvékonyodhatnak, lyukak képződhetnek rajtuk.
  6. Szerelési hibák: Rossz minőségű vagy nem megfelelően összeszerelt vezetékek, csatlakozók, idomok könnyen szivároghatnak.
  7. Gyökérbenövések: A föld alatti csövek esetében a fák gyökerei benőhetnek a vezetékekbe, repedéseket okozva, különösen régebbi rendszereknél.
  8. Elmozdulás és épületsüllyedés: A talajmozgások, illetve a társasház természetes süllyedése vagy földrengés megrepesztheti a csöveket és a csatlakozásokat.
  9. Elavult vagy hibás szelep: A régi vagy hibás szelepek nem tudják megfelelően szabályozni a víz áramlását, ami szivárgást vagy nyomásproblémát okozhat.
  10. Vízvezetékek nem megfelelő használata: Törmelék, ételmaradékok, haj, zsír, és egyéb anyagok is bekerülhetnek a rendszerbe, elzáródásokat okozva.
  11. Hőingadozás: A meleg és hideg váltakozása miatt a csövek anyaga tágul és összehúzódik, ami idővel megrepesztheti őket.
  12. Építési vagy felújítási munkálatok miatti károk: Különösen új építkezéseknél vagy felújításoknál előfordulhat, hogy véletlenül megsértik a csöveket.
  13. Vízkalapács-hatás: Ez a jelenség akkor fordul elő, ha a víz áramlása hirtelen megáll a csővezetékben, ami a csövekre nehezedő nyomás ugrásszerű növekedését okozza, károsítva a csatlakozásokat.
  14. Hibás vagy rosszul karbantartott berendezések: Ha a vízvezeték-rendszerhez csatlakoztatott készülékek (pl. mosógép, vízmelegítő) hibásak, az egész rendszert túlterhelhetik.
  15. Külső hőforrások hatása: Ha például a csövek közvetlen napfénynek vagy hőforrásnak vannak kitéve, az anyagok idővel károsodhatnak.

A rendszeres karbantartás és ellenőrzés segíthet megelőzni ezeket a problémákat, illetve idejében észlelni a meghibásodásokat, mielőtt nagyobb kár keletkezne.

house drainage connections

Kalandos nap egy irodaházból 1. rész

image1 0

Egyszer volt, hol nem volt, egy modern irodaház, amelynek építészeti kiválóságát csak a benne dolgozók elmeállapota múlta felül. Az üzemeltető, Kovács úr, akit kizárólag a stabilitás és a józan ész érdekelt, kétségbeesetten próbálta koordinálni a karbantartási megbeszélést.

Hölgyeim és uraim,” kezdte Kovács úr feszengve, miközben a portás, Gergely, az életunt, sztoikus figura valahol félálomban lebegett. „Beszélnünk kell a karbantartásokról és az irodaház felújításairól.”

A takarítónő, Etelka, paranoiásan pislogott körbe a szobában, mintha minden sarkon titkos összeesküvést szimatolt volna. „És mi lesz a takarítógéppel? Azóta is zúg a fejem, mióta azt a fura hangot hallottam a harmadik emeleten. Biztos vagyok benne, hogy lehallgatnak minket!”

Nincs semmi lehallgatás, Etelka,” próbálta nyugtatni Kovács úr, miközben oldalra pillantott a szerelőre, Dávidra, aki egy hőségtől átfűtött, vörös ködös álomban élt. Ő épp a falra meredt, és félhangosan azt mormolta, hogy a vízvezetékek összeesküdtek ellene. „Azok a csövek mindig sziszegnek nekem.”

Dávid, csak cseréljük ki a kazánt, rendben?” kérte az üzemeltető türelmesen, de egyre inkább érezte, hogy saját elméje szintén recseg-ropog a helyén.

Eközben a biztonsági őr, Tivadar, aki egyébként Rambónak képzelte magát, csatakosra izzadt zöld fejkendőjében, és éppen azt vizsgálta, hogyan férkőzhetne be a tárgyalóterembe egy láthatatlan ellenség. „Az épület biztonsága prioritás! Bármikor támadhatnak!” mondta, miközben egy játékpisztollyal hadonászott, amit Kovács úr óvatosan próbált ignorálni.

Még mindig nem értem, hogy a fogorvosi szék miért rezeg,” szólt közbe Dr. Faragó, a fogorvos, aki egyébként a laposföld hívők táborát erősítette. „Biztosan a föld forgása az oka, nem gondolnak? Sőt, talán a Föld lapos széle mozog, és ezért zörög az egész épület!”

Szegény Kovács úr mély levegőt vett, mielőtt folytatta volna. „Dr. Faragó, a rezgés az épület régi alapozásából fakad. Nem a Föld széle a hibás.”

Igen, de mi lesz az ufókkal?” kérdezte Kitti, a titkárnő, akinek fénypontja volt minden nap, hogy az idegen civilizációk nyomait kutassa. „A harmadik emeleten egyszer mintha láttam volna egy fénycsóvát, ami…”

Az egy izzó volt kedves Kitti,” szakította félbe Kovács úr, remélve, hogy valamiképp sikerül visszaterelni a beszélgetést a karbantartásra.

Végül, Péter, az ügyvéd, akit már a reggeli órákban meglegyintett az alkohol szele hiszen jó barátságot ápoltak, egy korty whisky után szólalt meg. „Én azt mondom, újítsák fel a bárt az előcsarnokban! Fontosabb, mint a kazán. Mert mi van, ha… valaki megszomjazik?”

Itt nincs bár, Mr. Jenkins,” sóhajtott az üzemeltető, miközben már érezte, hogy lassan ő is kezdi elveszíteni a kapcsolatot a valósággal.

Akkor fogadjunk, hogy előbb lesz!” vágott közbe Elek aki egy multi cég igazgatója volt, és aki minden szabadidejét sportfogadásokkal töltötte. „Mondjuk, hogy két héten belül megjelenik egy minibár az előcsarnokban, és…”

Drága Kovács úr feladta. Ha már a karbantartásokat nem tudta kezelni, legalább próbált egy mosolyt kicsikarni magából. „Nos, legalább valami biztos: a káosz nálunk mindig kéznél van.”

image0 0 image0 0 1
DALL·E 2024 10 22 13.53.07 A humorous chaotic scene in an office building with eccentric tenants and staff in an English absurd humor style. The cleaning lady is paranoid nerv DALL·E 2024 10 22 13.53.50 A humorous chaotic scene in an office building in a quirky cartoonish style. Fewer characters this time a paranoid cleaning lady nervously looking