Az ember néha azt hinné vannak egyértelmű dolgok a közös képviselő (vagy társasházkezelő) munkájával kapcsolatban. Azt feltételezné az egyszeri földi halandó, hogy pár alapdolgot mindenki tud a társasház működéséért felelősről. Hát nagyon nagy tévedés. Ma olyan napom volt, hogy nehezen tudtam eldönteni, hogy egy Monty Python jelenetben vagy egy Fekete Vipera epizódba csöppentem volna.
Érkezett egy hívás. Megpróbálom visszaadni a jelenetet:
– ” Tegnap este nem tudtam bezárni a fürdőszobaajtót, mert a zár megadta magát. Most viszont a macska beköltözött a mosógépbe, és ott ücsörög sértődötten és nem akar kijönni. Kérem, azonnal küldjenek egy zárszerelőt, meg egy állatorvost vagy pszichológust! Rendesen fizetem a közös költségben, szóval intézkedjen!”
Erre nehezen tudtam mit mondani de megpróbáltam:
– „Sajnos a macskák érzelmi válságait és egyéb pszichés panaszait nem fedezi a társasházi büdzsé, de ajánlhatok egy jó YouTube-csatornát a zárszereléshez és tudok pár jó képet adni a mosógép ajtajának bezárásához.”
Ebben maradtunk, a nap további részében a macskáról nem hallottam.
Ám nem lett vége a napnak, jött egy újabb megkeresés.
Jó reggelt kívánok! Tegnap este a szomszédom tengeri malacai átmásztak az erkélyemre, onnan bejöttek a nyitott ablakon a konyhába és megették a petrezselymemet, a snidlinget. Aztán majd az egész éjjel rohangáltak a szobákban, bebújtak a sarkokba és akartak hazamenni! Követelem, hogy hívjon rájuk és a szomszédra rendőrt vagy bárkit, és rendeljen egy tengerimalac-stop hálót a közös költségből az ablakomra! Az is biztos, hogy illegálisan tartja ezeket a szörnyetegeket a szomszédom. Intézkedjen de azonnal!”
– ” Hölgyem, a házi kedvencek átjárkálásának megakadályozása sajnos nem szerepel a munkaköri leírásomban. Javaslom, írjon egy hivatalos beadványt a következő közgyűléshez, hogy indítsunk tanfolyamat a tengerimalacok elfogásához. Addig meg talán tegyen ki egy ‘Magánterület! Belépni tilos!’ táblát a petrezselyemhez. A kisállatok ezt biztosan tiszteletben tartják”.
A napnak azonban még mindig nem volt vége.
– „Üdvözlöm, képviselő úr! Sürgősen ki kellene festeni a nappalimat, mert már nem bírom elviselni a régi színt, olyan, mintha egy 80-as évekbeli diszkógömb robbant volna benne. Mikor tudják küldeni a festőket? És ugye ebből megy a közös költség?”„Hölgyem, a lakásán belüli festés nem a társasház dolga…”
– „De hát a fal közös, nem? Mert hogy valamennyire az én szobámból, de valamennyire az épület része is, nem? Ha ez nem közös költség, akkor talán az álmennyezetet is külön kell majd fizetnem? Miért nem jár minden lakáshoz alapban egy festő?! Hát mire fizetem a közös költséget?!”
– „Rendben, küldöm a festő telefonszámát – de figyelmeztetem, hogy ő majd a munkadíjat és az anyagköltséget is elkéri Öntől és nem a társasháztól. Illetve ha közösek az Ön falai akkor miért nem a közgyűlés szavazza meg a színeket??”
Indulás előtt még sikerült megfejelni a mai napomat.
– „Jó napot! Tegnap este valaki ellopta a biciklimet az ajtóm elől! Ez botrány! Mikor telepítenek riasztórendszert az ajtók mellé? És egyébként is, miért nem járőrözik valaki éjszaka a ház körül?! Miért nincsenek fegyveres őreink? Vagy Ön miért nem vigyáz az értékeinkre?”
– Hölgyem, nagyon sajnálom a történteket, de van biciklitároló a házban, mindenki használhatja. A közgyűlés nem szavazta meg a folyósokat megfigyelő kamerákat. Többek között Ön sem szavazta meg. Valamint én közös képviselő vagyok, nem a Batman, hogy éjszaka az épületet őrizzem. Van gondnok a házban de hozzá legközelebb nem fegyver van, hanem egy seprű van, az is az udvar takarításához.”
– „Akkor legalább szereljenek fel lézeres riasztókat, kamerákat, hozzanak őrkutyákat vagy mit tudom én, talán egy őrtornyot építsenek a biciklitároló fölé, hogy ne történjen ilyen!”
– „Rendben, beviszem a javaslatot a közgyűlésre. Bár egy őrtoronyhoz talán társasház méretéhez megfelelő katonaság is kéne, de lehet, hogy a házmester és a kertész hajlandó lenne kiképzésre”.
Szóval:
Ha egy lakástulajdonos felújítást szeretne a lakásban, például festeni, burkolni vagy ablakot cserélni, ennek megszervezése és finanszírozása kizárólag az ő dolga. Nincs köze hozzá a közös képviselőnek.
Sok lakó azt hiszi, hogy a közös képviselőnek kell például a lakásokon belüli csaptelepeket, fűtőtesteket, konnektorokat, vagy éppen zárakat megjavíttatni, pedig ezek az adott tulajdonos felelősségi körébe tartoznak. Nem a közös képviselő dolga a karbantartások megszervezése egy magán lakásban.
Ha például valakik kerékpárt, rollert, autót, vagy egyéb tárgyat lopnak el a közös területekről, a közös képviselő nem felelős ezeknek védelméért, csak a közös területek fenntartásáért. Kamerarendszert, riasztórendszert, portaszolgálatot csak a közgyűlés jóváhagyásával lehet telepíteni.
Az Alkotmánybíróság korábban kimondta, hogy a társasházak nem tilthatják el a bérlőket és lakókat a háziállatok tartásától. Ám különféle szabályokat és normákat meghatározhat a társasház az állattartásra vonatkozóan. Például a házirend előírhatja, hogy a közös tulajdonban lévő és közösen használt területeken semmilyen állatot nem lehet tartani. Vagyis ilyen területre állatot kiengedni, etetni, sétáltatni tilos.
Ezeken felül azonban ha egy lakó szabálytalan kutyatartással vagy más hasonló helyzettel kapcsolatban bejelentést szeretne tenni, azt neki magának kell intéznie. Például ha egy elkószáló kutyus vagy cica kárt okoz, netán megtámad valakit, azért minden esetben gazdája a felelős.