Híres Épületek: Hollókő

20190930 114114 kozekedunk

Hollókő község Nógrád vármegyében, a Szécsényi járásbanMagyarország egyetlen olyan  faluja, amely szerepel az UNESCO világörökség listáján, így világszerte ismert. 

A község két részből áll, az ófaluból és az újfaluból. Az ófalu 1909-ben teljesen leégett, de azt a tűzvész után teljes egészében pontosan rekonstruálták, mára pedig már az UNESCO védettsége alatt áll.  A századelő hangulatát, az ősi palóc népi építészeti stílus emlékeit magán viselő Ófalu 1911-re nyerte el mai arculatát.

Hollókő házai egyetlen út mentén épültek meg. A házak alapanyaga túlnyomórészt kő, mindegyik több szobával rendelkezik, melyek egymás mögött helyezkednek el: hálószoba, konyha és kamra. A tetők oromzattal díszítettek. A faluban lévő 58 ház közül több múzeumként funkciónál (babamúzeum vagy bábmúzeum, falumúzeum és postamúzeum).

Hollókő kicsiny fatornyos római katolikus templomát 1889-ben közadakozásból építtette a falu lakossága. A mai katolikus templom Tours-i Szent Márton püspökről kapta nevét. A plébániája azonban már 1342 óta létezik. A templom helyreállítása 1980-ban fejeződött be.

Vár története: az 1241-42-es tatárjárást követően IV. Béla király szorgalmazta azt, hogy alkalmas helyen kőből készült várak épüljenek. Célja az volt, hogy az ország területén védekezésre és menedékre alkalmas helyek biztosítsák az adott környéken élő lakosság védelmét.

Hollókő várának legkorábbi részét, az öregtornyot, az itt birtokos Kacsics nemzetség Illés ágából származó I. Péter építette az 1260-as éveket követően. 1541-ben a törökök csellel elfoglalták Budát és uralmuk alatt tartották majd 150 évig. Hollókő ekkor a végvárak vonalába került.

Amikor I. Lipót király 1701-ben elrendelte az ország belsejében lévő várak lerombolását. Hollókő várát is pusztulásra ítélték. A II. Rákóczi Ferenc fejedelem által vezetett szabadságharc azonban még megmentette a várat egy rövid időre. 1711-ben a szatmári békekötés után a várat viszont elkezdték lerombolni. Az összeírásokban ezután már romként szerepel.
A vár feltárását 1966-ban kezdték el. Az azt követő harminc évben a falait megerősítették, és megkezdték a helyreállítását. 1996-ban adták át a várat, és nyitották meg a kiránduló közönség számára. 2014-15-ben újabb helyreállításokat végeztek.

20190930 114114 kozekedunk 1
20190930 114638 a varfal alatt
20190930 125902 templombelso
20190930 123526 az oreg falu hazai
20190930 130027 a templom elol fotozva
20190930 121019 a var falai
20190930 130151 a templom
fel a toronyba

Budapest, Kőris Corner, teremgarázs hely

IMG 0344

Budapest, Kőris Corner, teremgarázs hely

Previous slide
Next slide
bakonyia 2
Bakonyi Árpád
Tel: 06-30/398-49-27
E-mail: bakonyia@rem189.eu

Leírás

Budapesten, a VIII. kerületi Kőris Corner teremgarázsában két darab parkolóhely kiadó.

Érdekel, kérem hívjanak vissza!

Házvásárlás utáni fontos teendők

48319485 m

Miután házat vásároltunk, számos fontos lépésre van szükség ahhoz, hogy zökkenőmentesen birtokba lehessen venni az ingatlant, és biztosítsuk, hogy minden jogi és pénzügyi feltétel rendben legyen. Nem úgy van az, hogy kifizettük a vételárat oszt’ jó napot. Bizony, bizony szükség lesz némi idő ráfordítására ahhoz, hogy minden részlet a helyére kerüljön. Íme a legfontosabb teendők:

– Az adásvételi szerződés aláírása után a tulajdonjogot be kell jegyeztetni a földhivatalnál. Ehhez a szerződést ügyvéd segítségével kell benyújtani.

– A vásárlást követően illetéket kell fizetni az ingatlan vételárára vonatkozóan. Az illetékkiszabásról a NAV értesítést küld.

– Célszerű azonnal megkötni az ingatlanbiztosítást, hogy az új otthon védve legyen káresemények ellen (pl. tűz, árvíz, betörés).

– Értesíteni kell a közüzemi szolgáltatókat (víz, áram, gáz, internet stb.), és az új tulajdonos nevére kell íratni a szerződéseket.

– Az új lakcímet be kell jelenteni az illetékes kormányablaknál, hogy frissítsék az adatokat a lakcímkártyán.

– Ha hitellel vásárolt az ingatlan, meg kell győződni arról, hogy a jelzálog megfelelően be van jegyezve, és a bank felé a törlesztés rendben történik.

– Minden hivatalos adatot frissíteni kell, például az ingatlan-nyilvántartásban, hogy az új tulandonos bejegyzett lehessen.

– Az ingatlannal kapcsolatos esetleges jövedelmeket és kiadásokat (pl. kiadás esetén) be kell jelenteni az éves adóbevallásban.

– Az energetikai tanúsítvány kötelező része az ingatlanvásárlásnak. Meg kell róla győződni, hogy rendelkezésre áll-e a tanúsítványt az előző tulajdonostól.

– Az ingatlan átvétele után érdemes végiggondolni, hogy milyen felújításokra, karbantartási munkákra lesz szükség.

– Célszerű ellenőrizni az ingatlan biztonsági rendszereit (zárak, riasztó, tűzjelző stb.), és kicserélni a zárakat, ha szükséges.

– Ha az ingatlan kerttel rendelkezik, a kertet és az udvart is rendbe kell tenni. Hasznos átnézni a növényzet állapotát, locsolórendszereket, kerítést stb.

buying a new ho 2447a623 df3a 4181 adea 181922a6de7e buying a new ho c572a62f e7fb 4fe1 88f1 2ef5f05b635b The picture dep faf1ec37 bd29 494e 83ed 0377cd7bf2cd

Híres épületek: Gyöngyöspata, Katolikus templon

DSCF4762 a templom 2

Mátra vidékének legszebb, legértékesebb műemlékét a gyöngyöspatai templomot látogattam meg. A Gyöngyöstől 12 km-re fekvő Gyöngyöspata katolikus temploma már kívülről is csodás látványt nyújt a falu közepén áll. Egy kis dombon, erődített fallal körülvéve, egységes gótikus stílusával. Az igazi csoda azonban bent a szentélyben vár minket, az Európa-hírű, páratlan, fából faragott Jessze-oltár.

XIV. században épült templom egy korábbi, a tatárjárás idején elpusztult román kori templom helyén épült. Később jelentősen kibővítették és átépítették, a XV. század végére készült el a ma is látható formájára. A későbbi korokban történt még néhány hozzáépítés, de a templom szinte teljesen gótikus megjelenése nem sokat változott az elmúlt évszázadokban. háromhajós templom csodálatos, gótikus bordázott hálóboltozata alatt a szentélyben álló meghökkentő oltárépítmény a legfigyelemreméltóbb.

A hatalmas, nyolc méter magas főoltár, lengyel művészek alkotása az 1650-es évekből, hazánkban egyedülálló, lenyűgöző látvány. A bámulatos, teljes egészéből fából faragott, gazdagon aranyozott, színes, ún. Jessze-oltár  Jézus családfáját szemlélteti, a Jessze, azaz Dávid király apja, oldalából kinövő fa ágai, a leszármazottakon keresztül elvezetnek Máriához és a gyermek Jézushoz, az ágak által körülölelt festmény pedig Mária születését ábrázolja. Az oltáron fekvő Jessze törzséből fa sarjad, ágain bibliai királyok próféták – köztük Salamon és Dávid – dús aranyozású, festett szobrai fölött koronás Mária trónol, karján a kisdeddel.
A falakon a XIV. századból származó freskótöredékeket is láthatunk, többek közt Mária születését.

A templom csak előzetes bejelentkezéssel látogatható!

DSCF4717 Maria szuleteset abrazoeo fesko 2 DSCF4747 Kisboldogasszony templom fobejarat a toronnyal2 scaled DSCF4702 az oltartol fotozva2 DSCF4687 a fohajo es oltar2 DSCF4690 Jessze faja2 scaled DSCF4685 beleptem a templomba2

Miért ne szemeteljük tele a légudvart

dsc03626

Nem is olyan régen értekeztem a társasházak egyik fontos részéről a légudvarokról. Az említett cikk itt elérhető. Most pedig egy elég komoly probléma forrást igyekszem „feltárni” és remélhetőleg megelőzni is.

A társasházi légudvarok teleszemetelése és hulladékkal való megtöltése számos problémát okoz, amelyek nemcsak a lakók életminőségére, hanem a környezetre és a közösség egészére is negatív hatással lehetnek. Íme néhány ok, amiért ez komoly probléma:

  • Higiéniai veszélyek: A hulladék felhalmozódása a légudvarban vonzza a rágcsálókat, rovarokat és egyéb kártevőket, amelyek betegségeket terjeszthetnek. A bomló szerves anyagok bűzt árasztanak, ami tovább rontja a lakók életminőségét.

  • Tűzveszély: A felhalmozott lomok, különösen gyúlékony anyagok, fokozzák a tűzveszélyt. Egy véletlen szikra vagy nyílt láng könnyen komoly tűzesetet okozhat, amely az épület egészére kihatással lehet.
  • Levegőminőség romlása: A felhalmozott hulladék és lom a légudvarban akadályozhatja a megfelelő szellőzést, ami rontja a levegő minőségét. Ez különösen problémás lehet nyáron, amikor a légmozgás és a friss levegő elengedhetetlen a kellemes lakókörnyezet fenntartásához.
  • Esztétikai és közösségi problémák: A szemetelés és lomtárolás rontja az épület általános kinézetét, ami a közösségre is negatív hatással van. A lakók közötti konfliktusokhoz vezethet, mivel a tisztaság és a rend fenntartása közös felelősség.
  • Egészségügyi és építészeti károk: A nedvesség és penészedés is gyakori probléma lehet, különösen, ha a szemét vízvisszatartó anyagokat tartalmaz. Ez károsíthatja a falakat, alapzatot, valamint negatív hatással lehet a lakók egészségére, akik allergiás vagy légúti problémákat tapasztalhatnak.
  • Környezetszennyezés: A nem megfelelő hulladékkezelés, különösen veszélyes hulladék esetén, környezetszennyezéshez vezethet. A vegyi anyagok vagy mérgező anyagok szivárgása komoly környezeti és egészségügyi veszélyeket jelenthet.
  • Elzáródó vízelvezetés: A légudvarokban felhalmozott szemét eltömítheti a vízelvezető rendszereket, ami esőzések idején elárasztást okozhat. A víz pangása komoly károkat okozhat az épület szerkezetében, beleértve a falak beázását és a penészesedést.
  • Ingatlan értékcsökkenése: Az elhanyagolt légudvarok és a felhalmozott szemét negatív hatással van az ingatlan értékére. Az ingatlanvásárlók és bérlők elriasztásához vezethet, ha a környezet rendezetlen és piszkos, ami csökkentheti az ingatlan piaci értékét és vonzerejét.
  • Zaj- és zajszennyezés fokozódása: A hulladék felhalmozása és lomok tárolása visszaverheti vagy felerősítheti a zajokat, különösen, ha fém- vagy műanyag tárgyakról van szó. Ez növelheti a zajszennyezést, ami kellemetlenséget okozhat a lakók számára, tovább rontva az életminőséget.

Összességében a légudvarok teleszemetelése nem csak a lakók komfortját rontja, de hosszú távon súlyos következményekkel járhat az épület állagára, biztonságára és egészségügyi állapotára nézve is. A fenti problémák mind hozzájárulnak a légudvarok elhanyagolásának negatív következményeihez, így fokozottan érdemes odafigyelni a tisztaságukra és karbantartásukra.