Konfliktus kezelés a lakóközösségben

Konfliktuskezeles a lakokozossegben 1

A lakóközösségek életében előbb-utóbb mindenképpen felmerülnek problémák és kialakulnak kisebb – nagyobb konfliktusok. Ilyenek lehetnek a zaj, vagy a szomszédok közötti viszályok, akár az épület karbantartására vonatkozó kérdésekben egyaránt felütheti a fejét a nézeteltérés. A jó hír az, hogy ezek a problémák hatékonyan kezelhetők, ha a lakóközösség tagjai megfelelően kommunikálnak és azon dolgoznak, hogy közösen megtalálják a megoldást.

A konfliktusok kezelésének első lépése mindig az, hogy az érintettek beszélgetnek egymással, és megpróbálják tisztázni azokat a problémákat, amelyek felmerültek. Előfordulhat, hogy a konfliktusok elhárításához egy külső szakértő bevonása is szükséges lehet, például egy mediátoré. A mediátor segít az érintetteknek megérteni egymás álláspontját, és közös nevezőre jutni.

Ha a közös megegyezés megtalálása mégsem sikerül, akkor a lakóközösség számára számos olyan lehetőség áll rendelkezésre, amelyek segítségével megoldhatók a problémák. Ilyen lehetőség például a békéltető testület. A testület feladata, hogy az érintettek közötti vitás kérdéseket kiegyensúlyozott módon kezelje, és közvetítőként működjön az érintettek között.

Az ingatlan üzemeltetés terén kulcsfontosságú a jó kommunikáció és együttműködés képessége. Az épület karbantartására vonatkozó kérdések esetében például a szükséges felújítások előzetes tervezése és a lakók tájékoztatása, hogy ne érje őket kellemetlen meglepetés. Emellett fontos az is, hogy mindenki tartsa be a közös szabályokat és előírásokat.

Összességében elmondható, hogy a hatékony lakóközösségi kommunikáció és együttműködés kulcsfontosságú a konfliktusok megoldásában. Ha az érintettek nyitottak és együttműködők, akkor a problémákra hatékonyan lehet megoldást találni. Ha azonban a problémákat elhanyagolják, akkor az káros hatással lehet az egész lakóközösségre. Ezért mindenkinek érdeke a közös együttműködés, hogy lakóközösségben egymás életét segítsük és ne hátráltassuk.

20, Híres épületek: Róth Miksa emlékház

1.egy ismerteto tabla

Képeket és a leírást készítette: Hucskóné Kovács Mária

Róth Miksa emlékház

Az épület Róth Miksa (1865. december 26.  Pest-1944. június 14. Budapest) lakóháza volt 1911 és 1944 között.” Róth Miksát a magyar üvegfestészet és mozaik művészet legjelentősebb alkotójaként tartjuk számon. A Nefelejcs utcai épület eredetileg Gelb Sámuel bútorgyárosé volt. Miután Róth Miksa 1911-ben megvásárolta, Petz Samu (Pest1854március 1.[2] – BudapestJózsefváros1922szeptember 1.építész tervei alapján építtette át. Ekkor épült az udvar túloldalán a (felújítás előtt álló) háromemeletes épület, ami az üvegfestő és mozaikkészítő műhelynek adott helyet. Az épületek sorsa meglehetősen hányatott: előbb német- majd orosz katonai térképészeti vállalat működött bennük, később a Petőfi Politikaitiszt-képző Akadémia, majd az Országos Szakipari Vállat műhelye volt, végül szükséglakásként szolgált. Az utcai épület emeleti részén, három szobában lakott Róth Miksa özvegye Walla Jozefa és gyermekei: Erzsébet, Amália és József. Ők (elsősorban Ráday Mihály közbenjárására) apjuk hagyatékát Erzsébetvárosnak ajándékozták, hogy szülőházukból Róth Miksa Emlékház nyíljék.  Az Emlékház hosszas előkészületek után „hivatalosan” 1999 novemberétől fogadja a látogatókat. Az utcai épület első emeletén két állandó kiállítás tekinthető meg: a lakásmúzeum és Róth Miksának a család birtokában maradt üvegfestményei illetve mozaik alkotásai.”

Tavaszi teendők az ingatlan üzemeltetőknél

www.rem189.eu 1

Tavasszal érkezik a jó idő és az ingatlanok felébrednek a téli álmukból. Ahhoz, hogy ezek a létesítmények készen álljon a nyári hónapokra, fontos, hogy ebben az évszakban elvégezzük a szükséges műszaki feladatokat. Ebben a cikkben áttekintjük, milyen feladatokat kell elvégezni egy lakáson vagy társasházon a tavaszi időszakban.

  1. Ellenőrizzük a tetőt és annak szekezetét

Tavasszal az egyik legfontosabb dolog, amit érdemes megtenni, az a tetőszerkezet állapotának ellenőrzése. Nézessük a tetőt a téli időjárás káros hatása végett, és kutassuk fel a hibákat, a sérült tetőcserepek, a lyukak vagy a repedések. Ha felfedezünk bármilyen problémát, javítsuk ki azonnal, hogy elkerüljük a vízszivárgást amely tető váz szerkezetét roncsolja hosszútávon.

  1. Tisztítsuk meg az esővíz elvezető rendszert

A tavaszi hónapokban fontos, hogy tisztítsuk ki a csatornákat, beleértve a lefolyókat, az ereszcsatornákat is. Az ellenőrzés és a tisztítás során távolítsuk el az összes szemetet, a leveleket, az ágakat és az egyéb hulladékokat a rendszerből. Amennyiben van a társasháznak van kertje amelyetönzöző renszer segítségével locsolunk fontos, lelellenőrizzük. Így a nyári száraz meleg szezonban teljes díszében pompázhat a társasház kertje.

  1. Ellenőrizzük a fűtő- és hűtőrendszert

A tavaszi időszekban ideális az idő az otthoni fűtő- és hűtőrendszerek karbantartására. Az ellenőrzés során fontos, hogy átnézzük a hűtő- és fűtőrendszer összes elemét, beleértve a kondenzátort, a levegőszűrőt, a hűtőközeget és a hőcserélőt is. Cserélje ki a szűrőket, ha szükséges, és javítsuk ki a hibákat, ha bármilyen problémát felfedezünk.

  1. Tisztítsuk ki a klímaberendezést

Ha van klímaberendezésünk, tavasszal érdemes megtisztítani a nyári használatra. Tisztítsuk ki a portól, és az egyéb szennyeződéseket szűrőkből, és tisztítsuk ki az egész rendszert. Ez segít a klímaberendezés hatékonyságának és teljesítményének javításában. Azonban  a karbantartéshoz kérjük szakértő segítségét.

Hőszivattyúról

www.rem189.eu 1

A megfelelő fűtési rendszer kiválasztása nem könnyű feladat, különösen, ha a fenntarthatóságot is szem előtt tartjuk. A hőszivattyús egység azonban egy olyan megoldás, amely az utóbbi években egyre népszerűbbé válik a családi házakban. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mi is a hőszivattyús rendszer, milyen előnyei és hátrányai vannak, illetve beszámolunk egy családi házban telepített hőszivattyúról.

Mi is az a hőszivattyú?

Ez egy olyan fűtési rendszer, amely az ingatlan környezetében lévő hőenergiát használja fel. A rendszer általában egy kültéri egységből és egy beltéri egységből áll. A kültéri egység a környező hőt gyűjti össze, majd ezt az árammal működtetett kompresszor segítségével nagyobb hőmérsékletre emeli. Az így nyert hőenergia pedig átjut a beltéri egységbe, ahol a radiátorokon vagy padlófűtésen (házanként eltérő) keresztül az ingatlanba jut. A rendszer szerkezeti felépítése, hasonlóképp működik, mint egy hűtőszekrény. A gép kívülről veszi fel a hőmérsékletet, a rendszer lehűti, majd a szekrényben egy jóval hidegebb hőmérsékletet kapunk. A hőszivattyú ugyan ezen az elven működik, csupán annyiban tér el, hogy hűteni és fűteni is képes otthonunkat, irodánkat

Az előnyei és hátrányai

Az egyik fő előnye a rendszernek, hogy jelentős energiamegtakarítást nyújt a hagyományos fűtési rendszerekhez képest. Az átlagos hőszivattyúk hatásfoka 3-5 COP (Coefficient of Performance), ami azt jelenti, hogy 1 kW elektromos energia felhasználása esetén 3-5 kW hőt állítanak elő. Ezzel a hőszivattyúk akár 60-70% -kal kevesebb energiát használnak, mint a hagyományos gázkazánok vagy olajfűtő rendszerek.

19, Híres épületek: Műszaki Egyetem épületegyüttes

2. fobejarat szobrai 1

Képeket és a leírást készítette: Hucskóné Kovács Mária

Műszaki Egyetem épületegyüttes

A Műegyetem története a 18. századba nyúlik vissza. 1782. augusztus 30: a budai tudományegyetem bölcsészeti karán alapított Institutum Geometrico-Hydrotechnicum volt az első polgári mérnökképző intézet Európában, amelyben egyetemi szervezetben oktatták a műszaki tudományokat.

Következő fontos dátum: 1844. június 12: az Ipartanoda megalapításáról szóló rendelet, az intézmény 1846. november 1-jén nyitotta meg kapuit és vette fel Habsburg József nádor tiszteletére a József Ipartanoda nevet. 1848-ban alakult meg a ma BME OMIKK néven működő egyetemi könyvtár is. budapesti Műszaki Egyetem Központi Könyvtára másfél évszázados múltra tekint vissza. 1848. május 9-én Eötvös József kultuszminiszter egy ötkötetes könyvet küldött a BME egyik elődintézményének, a József Ipartanodának. Ezt az időpontot tekintjük az egyetemi könyvtár megalakulásának, amely az 1930-as évekig Magyarország egyetlen technikai és természettudományi szakkönyvtára volt. A könyvtár 1909-ben költözött jelenleg is otthonául szolgáló épületébe, melyet Pecz Samu ( Pest, 1854. márc. 1. – Bp., 1922. szept. 1. )műegyetemi professzor tervezett.

 Az 1909/10-es tanévet a Műegyetem már Budán, jelenlegi helyén Lágymányoson kezdte meg, ahol a Czigler Győző (Arad, 1850. júl. 19. – Bp., 1905. márc. 28.) Hauszmann Alajos (Buda1847június 9. – Velence1926július 31.) és Pecz Samu tervezte épületekbe költözött. Az eredeti tetőcserepek a Zsolnai gyárban készültek.  Duna parti főbejárat lépcsőit Senyei Károly (Pest1854január 15. – Budapest1919február 7.) négy allegorikus szobra őrzi A műszaki tudományokat jelképező szobrok első élete a II. világháborúban fejeződött be, mert 1945-ben, a főváros ostromakor az orosz katonák a pesti oldalról célba lőttek rájuk. Az új szobrokat a Magyar Képzőművészeti Egyetem szobrászhallgatói az Európai Építő Zrt. telephelyén faragták ki.

 

 

Ingatlan üzemeltetés

Keressen bizalommal 3

Az ingatlan üzemeltetés olyan komplex feladatkör, amelyet a legtöbb ingatlan tulajdonos önállóan  nem tud ellátni. Az ingatlankezelő cég által biztosított szolgáltatások sokrétűek. Magukba foglalják az ingatlanok bérbeadását, az üzemeltetést, a karbantartást, a javításokat, valamint az ingatlanok értékesítését. Az üzemeltető cég feladatai lehetnek még az üres ingatlanok bérbeadása, a bérlőkkel való kapcsolattartás és a bérleti szerződések kezelése is. Az ingatlanok állandó karbantartása kulcsfontosságú,  azok értékének megőrzése  a zavartalan használhatóság érdekében. Az üzemeltető gondoskodik az épületek és az infrastruktúra karbantartásáról, az esetleges javítások elvégzéséséről, a közös helyiségek tisztán tartásáró valamintl a kertgondozásról . Eladás esetén segít a tulajdonosoknak az ingatlan értékesítésében, többek között az árképzésben az értékesítési stratégiák kidolgozásában. Az ingatlankezelő cég az ingatlanok üzemeltetésének minden aspektusát lefedi.  A pénzügyi és jogi teendők kezelése, intézése is a szolgáltatás részét képezi. Ezen szolgáltatások összesége bíztosítja a tulajdonos számára, hogy vagyontárgyát képező ingatlan szakértő kezekbe került.

Tarsasház kezelés

tarsashaz kezeles

A társasházi élet a maga kényelme mellett magában hordoz néhány, általában jogi háttérrel is rendelkező kötelezettséget is. A társasházak esetében a lakók által kevésbé ismert jogi vonatkozású ügyek intézését érdemes egy szakemberekből álló csapat hozzáértésére bízni. A társasházkezelésre magát specializált professzionális csapat tagjai között szerepet kapnak könyvelők, jogászok és műszaki szakemberek egyaránt.

Kevésbé ismert tény, amely szerint már két lakás is magára öltheti a társasházi tulajdonságokat, sőt emellett olyan nem feltétlenül lakásnak szánt épületek is, mint példaképpen a garázsok. Egy a lakásnak mindenképpen kell lennie.

A társasházak keretén belül közös tulajdonban lévő helynek bizonyulnak a saját lakrészeken kívül eső részek, példaképpen a folyosók, a padlástér és a lépcsőház. Az alapító okirat tartalmazza, hogy egy adott társasház mely részeire vonatkoztatható a közös tulajdonban lévőség. Mindezen, a tulajdoni lapon is szereplő, közös tulajdonúnak nyilvánított társasház-részekért közös tulajdoni hányadot szükséges fizetni.

Miután az alapító okiratot egy ügyvéd ellenjegyezte és a földhivatalba is eljutott a hivatalos dokumentum a társasház tulajdonosai kötelesek két hónapon, azaz legfeljebb hatvan napon belül összehívnia a közgyűlést, melynek keretén belül, többek között, a közös képviselő megválasztására is szükséges sort keríteni.

Ugyanezen közgyűlésen a tulajdonostársak elfogadják a működési szabályzatot (Szervezeti és Működési Szabályzat), melynek során annak meghatározása mellett, hogy példaképpen a tulajdonosokra milyen szabályok vonatkoznak a közös tulajdonban álló társasház-részeket, vagy, hogy milyen betartandókat foglal magába a közös házirend, azt is megtárgyalják, hogy milyen feladatok elvégzésére köteles a közös képviselő – avagy esetenként a több közös képviselőből álló intézőbizottság.

Munkaerő toborzás – BECK & Partners

wDhQXYvh7mAcAAAAABJRU5ErkJggg

Munkaerő toborzás- BECK & PARTNERS

Fejlesztés recesszió alatt, vajon megtérül?

A vállalatok egyre inkább a technológia felé fordulnak a munkavállalói élmény javítása és a hatékonyság növelése érdekében: a HR-technológiai megoldásokba történő beruházások az elmúlt 2 évben több mint 50%-kal nőttek. A vállalatok a képzésre, a toborzásra, a megtartásra, a munkavállalók jólétére és a juttatásokra összpontosítanak csak úgy, mint a Beck & Partners egy fejvadász és HR szakmai tanácsadó szolgáltatásokat biztosító, magyar tulajdonban levő cég. 2006-os megalapítása óta több, mint 1500 megbízóval dolgozott együtt, évente több 100 álláskeresőt juttatott munkához. Szolgáltatásaik mindegyike a toborzási folyamatokat támogatja. Legyen szó az álláspiac feltérképezéséről, a megfelelő szakemberek felkutatásáról, a HR szakmát érintő diskurzusok tematizálásáról vagy az álláskeresők támogatásáról.

A HR szakmában is nagyon fontos, hogy a technológiai fejlődéssel lépés legyen tartva – hívja fel rá a figyelmet Somodi Bettina, a Beck and Partners Kft. szolgáltatásokért felelős ügyvezető helyettese. Kiemeli továbbá, hogy nem klasszikus „kétkezű” munka ezt sem, így egyenesen következik, hogy a mindennapjaink nagy részét különböző technológiai eszközök használatával kell töltenünk. Nem elég a mi munkánkhoz egy alap MS Office ismeret, tudnunk kell kezelni különböző ATS-eket, jelöltek felkutatására alkalmas platformokat és képesnek kell lennünk, a lehető legegyszerűbben elvégezni minden adminisztrációs feladatunkat. Időt lehet spórolni nem is keveset, a folyamatok optimalizálása és ezzel együtt járóan a hatékonyság növelése pedig minden technológiai fejlesztés egyik fő célkitűzése. 

Valóban megéri lépést tartani a technológiai fejlődéssel és folyamatosan képzésekben, fejlesztésekbe fektetni? Bettina szerint egyértelműen igen, hiszen az egyik alapja a fejlődésnek, hogy az mindig visszatérül. Nem biztos, hogy mindig azonnali összegben nyilvánul meg de például, ha mondjuk képezzük arra a vezetőket, hogyan kell jól embereket menedzselni, az nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a fluktuáció csökkenjen egy szervezetben.

Ennek ellenére a folyamatosan változó gazdaság sok cég számára megnehezíti a képzésekbe, fejlesztésekbe történő befektetést, azonban a fenti példák is mutatják, hogy hosszútávon ez megtérül. Természetesen akadnak ingyenes opciók is, amelyek ugyanúgy hasznosak lehetnek. Ilyen a Beck and Partners Kft. 5 részes videó sorozata, amely fontos tanácsokkal látja el a toborzókat, akik megrekedtek a folyamatokban. Itt érheti a sorozatot

 

wDhQXYvh7mAcAAAAABJRU5ErkJggg