Az ünnepi díszkivilágítás veszélyei – Ezekre figyeljen!

GettyImages 530883049 5816e2b55f9b581c0bb2ba28

Az ünnepi díszkivilágítás veszélyei – Ezekre figyeljen!

Egy stílusosan elhelyezett kerti világítás feldobhatja az egész ház vagy az utcarész hangulatát – főleg karácsony idején. Van azonban néhány fontos dolog, amelyre nem árt ügyelni.
A vásárlás előtt mindenképpen nézze meg a csomagoláson, hogy a fényfüzér beltéri vagy kültéri-e. Ez utóbbi nyugodtan használható a lakásban is, de a beltéri világítás szabadban való elhelyezése életveszélyes lehet!
A kültéri fényfüzérek használatához a legtöbbször hosszabbító is szükséges. Szintén nagyon fontos, hogy ebből is kültéri változatot vegyen!
Ha az évekkel ezelőtt vett lámpákat vagy a régi hosszabbítót szeretné a kertben használni, akkor elengedhetetlen a szigetelés ellenőrzése is.
Apróságnak tűnik, de az sem mindegy, hogy a kerti világítás zsinórjait vagy a talajon lévő elemeit hogyan rögzíti. Fontos, hogy ezek ne akadályozzák a közlekedést, ne lehessen bennük elesni.
Alacsony áramszámlával is fényárban úszhat a kert
Esztétikai szempontból a kerti világítás esetén is a „kevesebb néha több” elv ajánlott. Ha viszont valaki mégis azt szeretné, hogy a kertje fényárban ússzon, az sokat spórolhat, ha a hagyományos izzók helyett LED-et választ. Igaz, ezek a fényfüzérek drágábbak, mint a hagyományosak, de egy idő után jócskán megtérül az áruk. Emellett a LED nagy előnye, hogy mielőtt valamelyik izzó kiégne, a LED-nek fokozatosan halványul a fénye. Az ízléses kerti világítás akár néhány ezer forintból is kihozható. A pár száz forintos, rossz minőségű gyártmányoktól viszont óvakodjon, mert ezeknél nincs garancia arra, hogy a kültérinek árult világítótestek valóban megfelelnek az érintésvédelmi előírásoknak.

pixabay church christmas 1200

 

 

Itt a tél: miért fontosak a rovarevő madarak a kertünkben?

 

madareteto 01

Az énekes madarak a legszorgosabbak a rovarkártevők biológiai szabályozásában. Énekesmadaraink közismert fajait, a nagy hollóktól kezdve a kisebb cinegéken át egészen a kicsi ökörszemig a legtöbb ember jól ismeri. Már a kisiskolás tankönyveinkből megtanultuk, hogy az énekesmadarak az ember hasznos és kedves segítőtársai. Később is sokat olvastunk és hallottunk arról, hogy védeni, gondozni kell az énekesmadarakat, amelyek roppant sok hernyót, kukacot, bogarat pusztítanak el, és ezzel a legtermészetesebb módon védik meg a kertek gyümölcsfáit, szőlőlugasait, veteményeseit a kártevők pusztításaitól.

Az énekesmadarak téli etetésének célja nem az életben tartásuk, hanem a közelünkbe csalogatásuk. Ennek két alapvető oka van:

  1. a madarak látványa, közeli megfigyelhetősége rendkívüli élményt jelent gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, ami egyben a természeti környezet megóvására ösztönöz bennünket;
  2. a madarak jelenléte biológiai védekezést jelent az általuk az etetőhely közelében összeszedett gyommagvaknak, rovar- és kisrágcsáló-kártevőknek köszönhetően.

Az énekesmadár-etetésen tehát mindenkét fél, ember és madár egyaránt nyer, de csak akkor, ha ezt jókor és jól tesszük!

Az énekes madarak számos csoportja jellegzetes rovarevő. Pl. a billegetők, a légykapók, a füzikék, a fecskék, és a molnárfecskék is.Más fajok azonban a rovarok és egyéb apró gerinctelenek mellett növényi táplálékot is fogyasztanak, esetleg növényevők, magvakat gyűjtenek, lecsipkedik a rügyeket, vagy a különböző terméseket bogyókat.

A madarak, még a növényevő fajok is főleg a fészkelés és a fiókák táplálása idején fogdossák intenzíven a rovarokat. Pl a kistermetű füzike, amely 6 fiókát nevel a fészkében 15 nap alatt 1-1,5 kg különböző rovart fog meg.Bizonyos énekes madarak egy adott rovarfajra szakosodnak, pl. a szürke légykapó repülés közben szinte kizárólag apró legyeket kap el. A kormos légykapó vagy széncinege fiókái etetéséhez főleg kisebb hernyókat gyűjt.

madar

Téli madáretetés: mivel, hogyan és mikor etessük a kertünkbe térő madarakat?

Köztudott, hogy télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra, számos faj itthon marad. Az már kevésbé közismert, hogy a tőlünk északabbra fekvő, mostohább téli klímájú területek madarai számára sok esetben Magyarország jelenti a telelőterületet. Ezek a madarak az evolúciós alkalmazkodásnak köszönhetően (melynek egyik fontos elemét éppen a madárvonulás jelenti) természetesen emberi segítség, etetés nélkül képesek túlélni a telet. Sok madárfaj tölti nálunk a telet, ilyenkor még jobban rászorulnak az emberi segítségre. Ennek a potenciálisan kb. 50 madárfajt érintő, hónapokon át tartó madárvédelmi feladatnak évszázados hagyománya van Magyarországon.

Vegyük sorra mik a legfontosabb, téli madáretetéssel kapcsolatos tudnivalók.

Mikor etessünk?

Az etetési időszak Magyarországon az első fagyoktól ezek tartós megszűnéséig (akár április közepéig) tart. Ha viszont új helyen szeretnénk elindítani a madáretetést, akkor már az ősz beköszöntével elkezdhetjük.

Ne hagyjuk abba!Fontos, hogy ha elkezdjük az etetést, akkor nem szabad abbahagyni, mert a könnyű táplálék forrás megvonása hidegebb éjszakákon a madarak pusztulásához vezet! A kistestű, gyakran alig 10 gramm súlyú madarak számára -10°C alatt a túlélést jelentheti egy kis étel, ugyanis tartalékaik csak az éjszaka átvészelésére elegendőek. Ha másnap nem tudnak eleget táplálkozni az alig 5-6 órányi nappali periódusban, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán. Ha valamiért nem tudjuk őket folyamatosan etetni, naponta csökkentsük a kihelyezett eleség mennyiségét! A madarak ezt érzékelve, egyre nagyobb körben keresgélnek, majd továbbállnak.

Hová tegyük a madáretetőt?

Az etető helyének kiválasztásakor a legfontosabb, hogy nyugodt helyen legyen, életterünktől, háziállatainktól távolabb, és legyen a közelben búvóhely. A madarak többnyire félénkek és csak pár pillanatra használják az etetőt. Az etető környékén levő bokor, vagy cserje biztonságos búvóhelyként szolgál arra, ha mégis megijednének. Ha van kutyánk vagy macskánk, akkor érdemes magasabbra tenni az etetőt.

Milyen egy jó etető?

eteto

Télen jobb ha zártabb és fedett. Sose szórjuk a magvakat, gyümölcsöt a hóba!

madareteto 1 1

Mivel etessünk?

A téli etetőkön a madáreleségek három típusát érdemes elérhetővé tenni: olajos magvakat, állati zsiradékot és vizet.

Olajos magvak

A legfontosabb téli madáreleség a nem sózott, nem pirított , magas olajtartalmú fekete (ipari) napraforgó. Ebbe apró szemű magvakat érdemes bekeverni: kölest, muhart stb. A legegyszerűbb, ha pinty és hullámos papagáj magkeveréket vásárolunk. Kifejezetten jó az, ha a napraforgó törött, „szemetes”! Sok madár csőre ugyanis nem elég erős az egész napraforgó szemek feltörésére (pl. vörösbegy, ökörszem), e fajok csak a törött szemekből kihulló magtörmeléket, a napraforgóba keveredő gyom és egyéb apró magvakat tudják csak hasznosítani. A napraforgó és a köles mellett természetesen a natúr (nem sózott, nem pörkölt) dió, fekete dió, mogyoró, földimogyoró, kesudió, pisztácia stb. is potenciális téli madáreleség.

Állati zsiradék

A másik fontos téli etetőanyag az állati zsiradék: a kacsa-, liba- és sertésháj; a sertés zsírszalonna; a faggyú; a főzéssel sótlanított étkezési szalonna; a ma már széles körben árusított cinkegolyó; lágysajt- vagy vajtégla.

Alma

Az olajos magvak és az állati zsiradék mellett gyümölccsel, leginkább almával is etessünk! Ezeket szúrjuk fel bokrok és fák ágcsonkjaira, de néhány szemet a talajra is tehetünk. Az almát gyakorlatilag minden lágyevő, tehát rovarokat (is) fogyasztó madár kedveli. Emellett adható olyan szedhető bogyók, mint a vadszőlő, borostyán, tűztövis, nyugati ostorfa);

230762 lillebro wildvogelf2 4 1

Az etetési időszak az első tartós fagyok beköszöntétől ezek megszűnéséig, december elejétől március második feléig tart;

Az etető madarai nem élelmiszerhulladék-megsemmisítők, ne adjunk nekik ételmaradékot, ne kísérletezünk velük;

Az etető mellett itassunk is (pontosabban érdemes az egész évben működtetett itató mellett elkezdeni decemberben az etetést), több faj számára a téli ivó- és fürdőhely jelenti az igazi vonzerőt.

A költési időszakban, a fiókák kikelését követően ne etessük a madarakat, mert ez a mag eleséget megemészteni nem képes fiókák tömeges kínhalálát, funkcionális éhen pusztulását okozza.

MIVEL NE ETESSÜNK?

SOHA NE ADJUNK SE AZ ÉNEKESMADARAKNAK AZ ETETŐBEN, SE A VÍZIMADARAKNAK KENYERET, KENYÉRMORZSÁT, PÉKSÜTEMÉNYT (POPCORNT, CHIPSET, ÉS HASONLÓ EMBERI FOGYASZTÁSRA IS CSAK MINIMÁLISAN JAVALLOTT TÁPLÁLÉKOT), MERT EZ GYAKORI ÉS NAGY MENNYISÉGŰ FOGYASZTÁS ESETÉN KÁROS, SŐT, KIMONDOTTAN VESZÉLYES SZÁMUKRA!

Az etetőben napokig, hetekig is elfogyasztatlanul maradó kenyérfélék erjedésnek indulva gyomor- és bélgyulladást, akár a madarak pusztulását okozhatja. Elvileg a csak alkalmilag és kis mennyiségben (a rendszeres kenyérrel etetés már pont nem ez a kategória!), és azonnal elfogyasztott (tehát még nem erjedt, nem penészes) kenyérfélék fogyasztása, például amit a buszmegálló verebei felcsipegetnek, nem ártalmas a madarakra.

Vigyázzunk környezetünkre!

 

Az Igazgyöngy Alapítvány Támogatása

1 2 3

Közelednek az ünnepek, egyre nagyobb hangsúlyt kap a társadalmi szerepvállalás.
Az Igazgyöngy Alapítvány
Bár elméletileg jóléti társadalomban élünk, sajnos a valóság az, hogy ma Magyarországon nagyon sok az elmaradott vidék.
A REM 189 Zrt úgy gondolja, minden gyermeknek joga van ahhoz, hogy anyagi
biztonságban és jóllétben, hátrányos megkülönböztetés nélkül nőjön fel.
Mi is ezért dolgozunk nap mint nap munkahelyünkön és teszünk meg mindent gyerekeinkért.
Hisszük, hogy a gyermekszegénység elleni küzdelemnek gazdasági helyzettől függetlenül prioritást kell élveznie ma Magyarországon, és küzdeni kell a regionális különbségek ellen.
Családosak vagyunk, ezért nagyon fontos a család mint intézmény.
Egyet értünk azzal, hogy meg kell erősíteni a családokat, minden támogatást meg kell adni számukra.
Nagyon sok alapítvány van akik ezért küzdenek dolgoznak.
Közvetlen környezetünkben két kolléganőnk személyes ismeretségének köszönhetően az Igazgyöngy Alapítványt választottuk az adott témakörben mint támogatandó civil szervezetet.
Munkájukat és hozzáállásukat ismerve szeretnénk Őket segíteni jövőbeni terveik és céljaik elérésében.