Egy nem túl elmés spam története

A fraudulent 04ceb013 54d0 4029 bc26 2910b567cd7f
Ma reggel épp csak megmentettek minket! Jött egy „nagyon hivatalos” email, hogy lejár a domainünk. Nagy riadalom, kapkodás, pánik… ja nem.
A levélben egy cég nevében írtak, de a feladó egy bizonyos Darvish Noori volt egy sima gmail-es címről. Hát, nem tudom ki hogy van vele, de ha én egy magyar cég nevében írok, minimum veszek vagy alkotok egy „.hu”-s címet. Vagy legalább átnevezem magam Kovács Józsefnek. Ám Darvish olyan okos volt, mint az, aki a fagyit a mikróban próbálja megolvasztani, és utána csodálkozik, hogy folyik.
A domainünk jól van, él és virul, a gép nem sípol, a kamu email meg ment a digitális szemetesbe a többi mellé.
Köszi, Darvish, jó próbálkozás volt. Ha egyszer tényleg elkezdesz domain-t árulni, minimum ajándékba kéne adnod mellé egy bögrét meg egy motivációs idézetet: „Higgy magadban, és küldj még pár kamu emailt!”
Utóirat: mindig figyeljünk és legyünk óvatosak, sok-sok kamu email érkezik és némelyik roppant megtévesztő tud lenni.
spam

Bevételnövelési lehetőségek egy társasházban

00 riverhouse at the old mill condos

A finisébe ért a közgyűlési időszak és ezeknek a hónapokban sok-sok tanulsága és érdekessége van. Az ember rengeteg kérdést kap, sok olyan témával találkozik amik a lakókat foglalkoztatják. Az egyik legfontosabb és leggyakoribb a társasház anyagi helyzetének a javítása. Erről mesélek most és a későbbiekben.

Először is le kell szögezni: A cél minden esetben az, hogy a közös költség fedezetet nyújtson az üzemeltetésre, karbantartásra, szükséges felújításokra, és lehetőség szerint tartalékképzésre is. A bevételek növelésére és a költségvetés stabilizálására az alábbi jogszerű és gyakorlatban is működő megoldásokat szoktuk alkalmazni:
A közös területek hasznosítása (bérbeadás)
Ez az egyik leggyakoribb, jogszerű bevételnövelő eszköz. Példák:
– Reklámfelületek bérbeadása (pl. tűzfal, reklámháló a homlokzatra, kerítés, liftajtó, bejárat fölötti felület): Reklámcég vagy helyi vállalkozás is lehet a partner.
– Tető, padlás vagy pince bérbeadása (pl. mobilcég antennáinak, napelem-rendszerek, tárolás céljából).
– Közös helyiségek (pl. egykori szárító, raktár, portásfülke) bérbeadása vállalkozónak (pl. fodrász, műhely, iroda).
– Parkolóhelyek, garázsok bérbeadása nemcsak lakóknak, hanem külső személyeknek is – ha az alapító okirat lehetővé teszi.

Ezekhez természetesen a közgyűlés hozzájárulása szükséges, általában egyszerű szótöbbség, de néhány esetben (pl. tetőhasználat vagy alapító okirat módosítása esetén) 4/5-ös vagy egyhangú döntés kellhet.

További lehetőségek:

Közös költségtartozások behajtása:
A társasházak anyagi helyzete gyakran azért gyenge, mert a közös költség nem folyik be időben. Az alábbi lépések alkalmazhatók:
– Fizetési felszólítás
– Felszólítás ügyvédtől
– Fizetési meghagyás (FMH) indítása
– Végrehajtási eljárás kezdeményezése (ingatlanra vagy jövedelemre)
– Elővásárlási jog gyakorlása az eladni kívánt ingatlanokra
A társasház a közös költség behajtásában hitelezői pozícióban van, és a jogszabályok lehetővé teszik a gyors jogi fellépést.
Egy másik remek módszer lehet a szolgáltatások optimalizálása, a költséghatékonyság. Bár nem bevételnövelés, de a költségek csökkentése közvetlenül javítja a pénzügyi mérleget:
– A társasház részére szolgáltatók versenyeztetése (pl. liftkarbantartás, takarítás, biztosítás)
– Energiaköltségek racionalizálása (LED világítás, napelem, energiatakarékos szivattyúk)
– Automatizálás, távfelügyelet, távleolvasás bevezetése

Saját tartalékalap képzése vagy új bevételi sor létrehozása

A közgyűlés dönthet úgy, hogy külön „fejlesztési alapot” vagy „tartalékalapot” hoz létre, és ahhoz külön hozzájárulást kér. Ez lehet éves szinten fix összeg, vagy eseti jellegű, célhoz kötött befizetés. Jogszabály alapján a társasház saját hatáskörben dönthet ilyen bevételi konstrukciókról.