Híres épületek: Nagykőrös

DSCF9526 Postapalota 2

Nagykőrösre az alföldi szecessziós túrám során utaztam el.

Nagykőrös Budapesttől körülbelül 80 kilométerre-délkeletre fekszik, Cegléd és Kecskemét között félúton.
Az Alföldön, a Duna–Tisza közi homokhátságon terül el. A város területének kb. 35%-a erdő, uralkodó fafajtája a tölgy, a nyár, az akác és a kőris. A város neve az utóbbiból származik.

Nagykőröst az első okleveles források 1266-ban említik. A település a török hódoltság idején szultáni birtok volt. A szabadságharc kezdetén a várost toborzóútja keretében Kossuth Lajos is fölkereste, majd a világosi fegyverletételt követően itt tanított csaknem tíz esztendeig Arany János is. A dualizmus alatt Nagykőrös több szép épülettel gazdagodott.

Elsőként említésre méltó a Postapalota: Szabadság tér 1.
A nagykőrösi főtér sarkán álló impozáns épületet 1905-ben emelték Jeney Ernő tervei alapján. Az épület egyik ékessége volt a hatalmas kupola, amely 58 éve egy tűzvész áldozata lett, de a homlokzat is igen rossz állapotban volt. A kőrösi önkormányzat tervbe vette, hogy rendbe hozzák a Postapalotát, ez csak befektető segítségével sikerült. Néhány évvel ezelőtt az épületet csodálatosan felújították, és régi fényében pompázik a város központjában.

Városháza: Szabadság tér 5.
A város központjában áll az ódon, tornyos, egyemeletes városháza, homlokzatával a főtérre fordulva, mely Nagykőrös egyik jelképe. Ezt a telket 1702-ben szerezte a város gróf Keglevich Zsigmondtól, 600 ” rhénes ” forintért, hogy városházát építsen rajta.

Református templom: Szabadság tér
Nagykőrös történelmileg kialakult központjában, a város „szívében” helyezkedik el a mezőváros jelképévé vált református templom. . A templom több évszázados története valószínűleg már a XII. században elkezdődött. Mai formája az 1907-es felújítás során alakult ki, amikor építészetileg igen színvonalasan új toronysisak készült és vele harmonikus egységben megújult a nyugati homlokzat is.

Arany János Református Gimnázium: Hősök tere 6.
Az intézetet Nagykőrös város segítségével a nagykőrösi református egyházközség alapította. Az alapítás évére pontos adatunk nem áll rendelkezésre, de a közvetett bizonyítékokra támaszkodva az alapítás kétségtelenül a XVI. század második felére esik. Gimnázium 1957-ben ünnepelte fennállásának 400. évfordulóját.

Arany János és családja szobor
Arany Jánosról és családjáról 1863-ban készült egy fénykép. Ez alapján mintázta meg a költőt és családját Szabó György nagykőrösi Mukácsy-díjas szobrászművész. A bronzba öntött fényképet a nagykőrösi önkormányzat rendelte meg Arany János születésének 200. évfordulójára. A különleges „családi kört” Arany Jánoson kívül a felesége, a fia, a lánya és annak jegyese alkotja.

DSCF9543 Postapalota2 scaled DSCF9546 Postapalota2 DSCF9565 Arany Janos es csaladja szobor2 DSCF9547 Postapalota2 scaled DSCF9566 Arany Janos Reformatus Gimnazium2 scaled DSCF9569 Arany Janos Reformatus Gimnazium kapuja2 scaled DSCF9601 Varoshaza es Reformatus Templom2 DSCF9589 Varoshaza2