Miután házat vásároltunk, számos fontos lépésre van szükség ahhoz, hogy zökkenőmentesen birtokba lehessen venni az ingatlant, és biztosítsuk, hogy minden jogi és pénzügyi feltétel rendben legyen. Nem úgy van az, hogy kifizettük a vételárat oszt’ jó napot. Bizony, bizony szükség lesz némi idő ráfordítására ahhoz, hogy minden részlet a helyére kerüljön. Íme a legfontosabb teendők:
– Az adásvételi szerződés aláírása után a tulajdonjogot be kell jegyeztetni a földhivatalnál. Ehhez a szerződést ügyvéd segítségével kell benyújtani.
– A vásárlást követően illetéket kell fizetni az ingatlan vételárára vonatkozóan. Az illetékkiszabásról a NAV értesítést küld.
– Célszerű azonnal megkötni az ingatlanbiztosítást, hogy az új otthon védve legyen káresemények ellen (pl. tűz, árvíz, betörés).
– Értesíteni kell a közüzemi szolgáltatókat (víz, áram, gáz, internet stb.), és az új tulajdonos nevére kell íratni a szerződéseket.
– Az új lakcímet be kell jelenteni az illetékes kormányablaknál, hogy frissítsék az adatokat a lakcímkártyán.
– Ha hitellel vásárolt az ingatlan, meg kell győződni arról, hogy a jelzálog megfelelően be van jegyezve, és a bank felé a törlesztés rendben történik.
– Minden hivatalos adatot frissíteni kell, például az ingatlan-nyilvántartásban, hogy az új tulandonos bejegyzett lehessen.
– Az ingatlannal kapcsolatos esetleges jövedelmeket és kiadásokat (pl. kiadás esetén) be kell jelenteni az éves adóbevallásban.
– Az energetikai tanúsítvány kötelező része az ingatlanvásárlásnak. Meg kell róla győződni, hogy rendelkezésre áll-e a tanúsítványt az előző tulajdonostól.
– Az ingatlan átvétele után érdemes végiggondolni, hogy milyen felújításokra, karbantartási munkákra lesz szükség.
– Célszerű ellenőrizni az ingatlan biztonsági rendszereit (zárak, riasztó, tűzjelző stb.), és kicserélni a zárakat, ha szükséges.
– Ha az ingatlan kerttel rendelkezik, a kertet és az udvart is rendbe kell tenni. Hasznos átnézni a növényzet állapotát, locsolórendszereket, kerítést stb.