Miért fontosak a légudvarok?

legudvar lichthof atvizsgalas tisztitas 3

Mi a légudvar? Helyiségek közvetlen természetes szellőzésére és megvilágítására szolgáló, épületszárnyakkal, határfalakkal körülhatárolt belső udvar, vagy a szomszédos építési telek beépítéséig a telekhatárhoz csatlakozó oldalán nyitott tér.

A légudvar egy társasházban alapvető szerepet játszik a szellőzés és természetes fény biztosításában, különösen olyan épületek esetében, ahol sok lakás található egymás mellett és felett. Íme néhány ok, amiért a légudvar fontos:

Szellőzés: A légudvar elősegíti a friss levegő áramlását az épületen belül. Zárt folyosók vagy belső helyiségek esetén a természetes szellőzés korlátozott lehet, és a légudvar lehetőséget ad arra, hogy a levegő megfelelően cserélődjön, csökkentve a párásodást és a penészesedés kockázatát.

Természetes fény: A légudvar lehetővé teszi, hogy a belső terek is természetes fényt kapjanak, ami nemcsak energiatakarékos, hanem komfortosabbá is teszi a lakótereket. Ez különösen fontos olyan lakásokban, ahol kevés külső ablak van.

Friss levegő a mellékhelyiségekben: Sok társasház esetében a fürdőszobák és WC-k nem rendelkeznek közvetlen külső ablakokkal, így ezek a helyiségek gyakran a légudvarra nyílnak. Ez lehetővé teszi a kellemetlen szagok és a nedvesség eltávozását.

Hőszabályozás: A légudvarok hozzájárulnak az épület hőszabályozásához is. Nyáron a forró levegő a légudvaron keresztül távozhat, míg télen a természetes szellőzés segíthet a fűtési rendszer hatékonyabb működésében.

Tűzvédelmi szempontok: Bizonyos esetekben a légudvar tűzvédelmi szerepet is betölthet, mivel vészkijáratként vagy a füst elvezetésére szolgáló csatornaként is funkcionálhat.

Privát tér és közösségi funkciók: A légudvarok egyfajta belső, védett teret biztosíthatnak, ahol a lakók kilátást kapnak egy félig nyitott térre anélkül, hogy közvetlenül a szomszédok lakásaiba látnának be. Esetenként zöldítésre vagy kisebb közösségi funkciókra is használható.

Környezetbarát megoldások: A légudvarok segíthetnek az épületek energiahatékonyságának növelésében, mivel természetes fényt és szellőzést biztosítanak. Ez csökkenti a mesterséges világítás és a szellőztető rendszerek használatának szükségességét, így az épület fenntarthatóbbá válik.

Esővíz elvezetés: Egy jól megtervezett légudvar esővíz-elvezetési rendszerként is működhet, segítve az épület tetőjéről vagy más felületeiről érkező víz szabályozott elvezetését. Ez fontos a nedvesség elleni védelem és a szerkezeti károk megelőzése szempontjából is.

Lakókomfort és életminőség: Egy jól karbantartott légudvar hozzájárul a lakók közérzetéhez. Egyes légudvarok zöldítettek, növényekkel beültetettek, ami nemcsak esztétikailag vonzó, hanem növeli a lakókomfortot is, javítva a levegő minőségét és nyugalmat biztosítva.

Értéknövelő tényező: A légudvar megléte és minősége növelheti az ingatlan értékét. Az olyan épületek, amelyekben megfelelő természetes fény és jó szellőzés érhető el a légudvaron keresztül, vonzóbbak lehetnek a potenciális vásárlók és bérlők számára, mivel kellemesebb és egészségesebb lakókörnyezetet biztosítanak.

Összességében a légudvar hozzájárul a lakók kényelméhez, a megfelelő lakókörnyezet kialakításához és az épület fenntarthatóságához is.

5624170 a29346102132b2757f9643fc0d365b0d j BIG 0010145052

Híres épületek: Gyöngyös

DSCF4918 Varoshaza 1

Gyöngyöst valószínű, hogy Kr. u. 700-800 év között az avarok alapították, nyomaik máig megtalálhatók. A rajta átfolyó Gyöngyös-patakról kapta a nevét. A városról és környékéről Anonymus elbeszéléséből vannak az első ismert adatok.

A kastély:  Orczy Lőrinc építtette 1770-ben, melyet többször átalakítottak, végül 1826-ban készült el ma is látható klasszicista formája. A palotát és annak parkját 1937-ben eladták a városnak, berendezésének és műtárgyainak azonban nyoma veszett. 1958-tól itt működött a városi könyvtár, illetve itt tárolták a ferencesek híres műemlékkönyvtárát is. 1984-ben költözött ide a Mátra Múzeum. A kastélyban kapott helyet a vadászattörténeti, helytörténeti, ásvány- és őslénytani állandó kiállítás. Fő látnivalója a gyapjas mamut csontváza, Ez a múzeum jelképének számító csontvázat 1949-ben találták Mátraderecskén, és hazánk egyetlen mamutcsontváza. A kertben,  2009-ben megnyitottak egy új, modern pavilont is, melyben európai színvonalúan mutatják be a Mátra és környékének növény- és állatvilágát.

Szent Bertalan templom (Nagytemplom): a városközpont bizonnyal legkiemelkedőbb épülete a 14. században emelték, majd többször átalakították.
Mai alakját 1747 és 1784 között nyerte el, de a jellegzetesen barokk, kéttornyú csarnoktemplom gótikus támpillérei, ajtórészletei, ikerablakai a középkort idézik. Bronz keresztelőmedencéje az 1500-as évekből származik. Az épületben kapott helyet az 
Egyházi Gyűjtemény.

Városháza: egyemeletes késő eklektikus lakóház, barokk maggal. A város építtette az épületet városháza céljára, 1756-ban, 1904-ben egy tűzvész alkalmával jelentős sérüléseket szenvedett, majd 1909-11 közötti újjáépítésekor kapta a mai eklektikus képét.

Megyeháza: emeletes főépülete barokk, oldalszárnyai és hátsó szárnya részben barokk maggal rendelkezik 1767-ben kezdődtek meg az építkezések Quadri Kristóf vezetésével. Az építkezés befejezése 1774-re tehető.

Nagyzsinagóga: a monumentális nagytemplomot 1930-ban szentelték fel, tervezője a legismertebb hazai zsinagógaépítész, Baumhorn Lipót és Somogyi György volt (a gyöngyösi zsinagóga az 1932-ben meghalt Baumhorn utolsó megvalósult munkája). Az épület az akkor több mint 2000 fős helyi zsidó közösség gazdasági erejét és optimizmusát tükrözte, de a fasizálódó országban csak 29 évig működhetett zsinagógaként.

DSCF4838 a Matra elovilaga kiallitas 1 scaled DSCF4879 Sz. Bertalan templomban 1 DSCF4826 a kapu orzoi 1 DSCF4773 gyapjas mamut csontvaz 1 DSCF4769 Orczy kastely fobejarata elotte a megkovesedett fak 1 DSCF4780 a terem mas szogbol 1 DSCF4932 Nagy Zsinagoga 1 DSCF4874 Sz. Bertalan templom 1 DSCF4833 Orczy kastely mas szogbol a kerttel1

Amikor a „mindenhez is értő” hozzászól

general meeting aceab68c e8dc 42b0 bfd2 75b694efae93

A társasházban eljött a régen várt nagy nap, végre elkezdődött a lépcsőház régóta várt felújításának előkészítése. A lakók között pezseg az izgalom, különösen Béla bácsi izgatott, akiről köztudott, hogy mindenről mindent is tud. Legalábbis ezt állítja.

Az első megbeszélésre összegyűlnek a társasház közös képviselőjének irodájában. Ott persze ott van a felújítást végző vállalkozó, aki már látott egy-két épületet megújulni a kezei alatt.

Béla bácsi, a mindenhez értő, büszkén előrelép, kezében egy kétes eredetű tervrajzzal, amit valószínűleg a 80-as években egy poros garázsában talált.

Na, akkor uraim,” kezdte Béla bácsi, „itt az ideje, hogy kicsit modernizáljunk, de persze ne feledjük, hogy a tradicionális elemeket is meg kell őriznünk. Először is, a lépcsőfokokat 45 fokos szögben kell áthelyezni, hogy a gravitációt jobban kihasználjuk.”

A közös képviselő és a vállalkozó döbbenten néznek rá, de Béla bácsi folytatja:

A lépcsőkorlátot feltétlenül rézcsövekből kell újraépíteni, de ne a hagyományos módszerrel! Csináljuk úgy, hogy a társasházi áramkör része legyen, mert így a ház energiát is termelhet majd a lakók minden egyes lépésével! Gondoljanak csak bele, mennyi pénzt spórolnánk a villanyszámlán!”

A ledöbbent közös képviselő próbál közbeszólni: „De Béla bátyám, ez nem így működik…”

De Béla bácsi nem hagyja magát elnyomni. „A padlót természetesen gumiból kell készíteni, de ne csak sima gumiból! Olyanból, ami a híres gumiszobákban van, hogy ha valaki elesik, visszapattanjon úgy 80-90 centit. És persze ne feledjük a csillárokat a lépcsőházban! Legalább három legyen, mindegyik 20 kilós, aranyozott, mert a fény úgyis fentről jön!”

A vállalkozó megvakarja a fejét, és megpróbál óvatosan visszakérdezni: „Béla bátyám, biztos, hogy ezek a tervek kivitelezhetők? Ez kicsit… szokatlannak tűnik.”

Béla bácsi legyint egyet: „Ugyan fiam, te csak dolgozz, a műszaki részleteket bízd rám! Én már láttam ilyet a tévében!”

Végül Béla bácsi egy diadalmas mosollyal hátradől, mintha most hozott volna le egy darab Holdat. A jelen lévők egymásra néznek, és egyetlen dolgot tudnak csak tenni: bólintanak, és megpróbálják valahogy megúszni a katasztrófát.

Az idő majd eldönti, hogy a gravitációval dacoló lépcsőház, a villanyáramot termelő korlátok, és a visszapattanó lakók ötlete túléli-e a valóság próbáját. De egy biztos: Béla bácsi nélkül az élet egyetlen lépcsőfordulóval is unalmasabb lenne.
staircase renov 80d2c65e 1e47 4e50 b160 95c682f9f2e3 general meeting 8f9e4f64 8628 4280 9b2e 673fbb0bf305

Egy beázás és a Lapos föld elmélet

REFLECTED LIGH c34d07c4 7591 4041 9439 ece12f35aa43

A lapos víz titka

Lajos Úr, a szenvedélyes laposföld-hívő, és önmagát alternatív kvantum-csillagászként aposztrofáló belvárosi lakos egy nap rémülten ébredt. A plafonról vízcsöppek hullottak az ágyára, mintha egy kisebb vízesés próbált volna betörni a hálószobájába.
„Hát persze!” — gondolta — „Ez is annak a nyomorult kerekföld-teóriának a következménye. Nyilván a felettem lakók elhitték ezt a hazugságot, és most a víz a gömb alakú földnek megfelelő módon kialakított vezetékben lelfelé csorogva találta meg az utat hozzám! Még szerencse, hogy én tudom az igazat.”

Telefonált is azonnal a közös képviselőnek, aki edzett volt az abszurd panaszok kezelésében.

Lajos: Itt valami katasztrófa van! A plafonomról csöpög a víz! Ez biztos a gömbföldes átok miatt van!

– Közös képviselő: (próbál nyugodt maradni) Lajos Úr, nyugalom. Csak valószínűleg a felső lakásban van valami gond a vízvezetékkel.

– Lajos: (összeesküvés-elmélettel) Hát persze, hogy van! A víz nem akar felfelé csorogni, ez az egész kerekföldes hazugság megzavarta! A Föld lapos, János, de a víz most bosszút áll!

K.K.: (mély levegőt vesz) Értem, Lajos Úr. Akkor most küldök egy vízszerelőt, aki szakértő a… lapos beázások kezelésében. Csak maradj nyugodtan a „peremén” a dolgoknak, jó?

Ezután a közös képviselő némi aggodalommal hívta fel megszokott szerelőjét.
A vízszerelő, Levente, egy fáradt és emiatt cseppet sem türelmes figura, akinek mindig sok a munkája és nem szereti a felesleges és ostoba dolgokat.

K.k: Levente, van egy kis probléma az egyik lakásban, beázásról van szó. Azonban, van egy apróbb… hát, mondjuk úgy, sajátos nézőpontja a tulajnak.

– Levente: (gúnyosan) Mondjad most éppen mi a szitu? Szellemek vannak a wc tartályban? Énekel a konyhai csap: Vagy már megint valami „lapos” dologról van szó?

– K.k: (elnyom egy nevetést) Pontosan. Lajos Úr teljesen biztos benne, hogy a beázás a Föld gömbölyűsége miatt van, és úgy véli, a víz egyszerűen nem bírja már ezt a gravitációs bohózatot.

– L: (iróniával) Nos, ez az eset legalább nem túl „mély” problémát jelent. Felkészülök az alternatív geometriára, hozom a lapos-vízszintmérőmet és a dimenziócsavarkulcsot is.

Ezek után érkezett meg a mester helyszínre. Mielőtt még bármit is mondhatott volna, Lajos Úr az ajtóban nekiesett:

Nézd meg kedves mester, itt ez a borzalom! Ez az elcseszett kerek föld az oka mindennek! Azok odafent hisznek ebben a sületlenségben, és tessék, itt az eredménye! Csorog felém a víz!

Mesterünk nem volt az a típus, aki kedvesen rámutat a tévedésekre. Inkább felült a vonatra.

Persze, Lajos Úr, nyilvánvalóan azért ázik be a lakás, mert a föld kerek. Sőt, ha jobban belegondolok, biztos a gravitáció az oka, nem? Ha a föld lapos lenne, csak úgy elszállna a víz a világ peremén, és nem lenne beázás sehol! De sajnos a víz jobban kedveli a kényelmes ágyak matracát, mint az a fránya perem, ugye?

Lajos Úr bőszen bólogatott. Levente pedig, miközben a plafont vizsgálta, folytatta:

De tudja mit? Ne aggódjon, van egy spéci laposföldes szerszámom! Ezzel beállítom a társasház laposföldet metsző síkját, és többé egy csepp víz se fog lefelé esni, csak szépen oldalra került. Aztán meglátjuk, mi lesz.

A vízszerelő nekiállt dolgozni, de közben folyamatosan ironizált. Lajos Úr meg volt győződve róla, hogy Levente végre egy értelmes szakember, aki átlát a kerekföldes összeesküvésen.

Eközben a közös képviselő, végül visszatért ellenőrizni a munkát. Levente, miután befejezte a javítást, a kezelőhöz fordult:

Na, megoldottam a problémát. Most már minden vízcsepp tudja, hogy csak laposan, szépen oldalirányban haladhat tovább. Garantáltan nem lesz több beázás, csak legfeljebb egy kis oldaláztatás.

Lajos Úr elégedetten bólintott, hiszen megerősítést nyert a világképe, míg a sokat látott közös képviselő alig tudta visszatartani a nevetést, ahogy Levente zsebre tette a szerszámait, és kisétált a lakásból.

Lajos Úr, biztos vagyok benne, hogy minden rendben lesz — mondta Levente, és a legnagyobb önuralommal elfojtott egy kuncogást. — De ha mégis bármi furcsát tapasztal, hívjon fel nyugodtan, és szívesen segítek… újra kiegyenlíteni a dolgokat.

Lajos Úr boldogan zárta be az ajtót, miközben képviselő és a szerelő a folyosón kitörtek az addig elfojtott nevetésben. Végül is, valahogy mindenkinek igaza lett.

Forms of light 07152084 d3b2 47ea 9041 0f01491a8e53 REFLECTED LIGH 0740d6cf 8c7a 494b a573 0fac98892cdc

Időrablók

nervous manager 5de84aea a5af 40f5 9147 1dc134a49710

Valamelyik nap éppen az Omega legendás Időrabló című lemezét hallgattam. Azontúl, hogy fenomenális album, szöget ütött a fejembe a címe. Konkrétan az, hogy mennyi felesleges, szükségtelen, elhagyható dologgal kell időnként foglalkoznunk. Az ingatlanüzemeltetők és társasház kezelők számára számos olyan külső tényező létezik, amelyek jelentős időt vesznek el a fontos feladatoktól. Összeszedtem a szerintem leggyakoribb céltalan és főleg időrabló dolgokat amikkel eddig találkoztam:

  • Lakók panaszai és kérései:
    – Apró, nem sürgős (sokszor nem is az ingatlan üzemeltetőre tartozó) problémák bejelentése.
    – Nem valós vagy túlzó panaszok kezelése. Ilyen amikor az egyik szomszéd szerint a másik hangos volt a hétvégén, közben az ominózus másik szomszéd éppen külföldön nyaralt

  • Váratlan karbantartási problémák:
    – Kis, de időigényes javítások, mint például csöpögő csapok vagy elromlott villanykapcsolók. Ezeket is meg kell csinálni de ha valahol épp ömlik a víz egy komoly csőtörésből akkor inkább oda küldené a szerelőt az ember.

  • Kommunikációs problémák:
    – Félreértések a lakókkal, bérlőkkel vagy alvállalkozókkal.
    –  Felesleges vagy túl gyakori visszahívások és email váltások apró részletek miatt. Elképesztő mennyi időt tud elvenni az amikor valaki 4-5 emailben vagy ugyanennyi hívásban közli azt amit egy hívásban vagy emailben is közölhetett volna.

  • Adminisztrációs teendők:
    – Normál esetben elkerülhető papírmunka és dokumentációk töltögetése. Nem is kezdem sorolni rém felesleges bürokratikus marhasággal kell foglalkozni.
    – Hosszadalmas jóváhagyási folyamatok.

  • Nem fizető tulajdonosok „kezelése” és behajtások:
    – Elmaradt bérleti díjak vagy közös költéség behajtása, fizetési emlékeztetők küldése és ezzel kapcsolatos adminisztráció nem éppen gyorsan zajló dolgok.

  • Váratlan látogatások és inspekciók:
    – Kormányzati – önkormányzati szervek vagy biztosítók helyszíni ellenőrzései, szemléi. A fontoskodó hivatalnoknál nagyobb időrabló kevés van.

  • Bérlői változások kezelése:
    – Új bérlők be- és régi bérlők kiköltözésének lebonyolítása.
    – Esetleges viták az ingatlan állapotáról. Hiába fotóztunk és videóztunk a beköltözéskor, van aki még ekkor is vitatkozik.

  • Szomszédos ingatlanok okozta problémák:
    – Zaj, szemetelés vagy más zavaró tényezők kezelése. Ez is egy rém irritáló dolog. Az emberi bunkóság és tudatlanság okozta problémákkal küzdeni sokszor végtelennek tűnő feladat.

  • Külső szolgáltatók késedelmei és hibái:
    – Karbantartó cégek, takarítók, szerelők és egyéb vállalkozók késései vagy nem megfelelő munkavégzése. Várunk egy vállalkozóra aki késik és még nem megfelelően végzi el a feladatát. Ekkor kezdhetünk mindent előről…

  • Közmű szolgáltatások megakadása, szünetelése:
    – Áramkimaradások, vízvezeték problémák és ezek sokszor végtelenül megoldása. No komment…

  • Különféle kárt okozó incidensek:
    – Betörés, rongálás, vandalizmus és egyéb hasonló problémák kezelése. Ismét az emberi hülyeség és tömör tahóság. Rengeteg dolgunk van így is, de ha egy díszmarha még rongál és tör-zúz az nemcsak dühítő hanem sok időt és pénzt visz el.

  • Az informatikai rendszer technikai problémái:
    – Szoftverhibák, adatvesztések, vagy rendszerek frissítéseinek kezelése, amelyek az ingatlanüzemeltetési szoftverek és rendszerek használatában okoznak fennakadásokat.

  • Építési és felújítási munkálatok:
    – Felújítási munkálatok során fellépő késések és problémák. Hiába, hogy elképzeltünk egy határidőt, amiben meg is egyeztünk ez néha megy a kukába. És csak várunk és várunk.

Ezek az időrabló tényezők gyakran akadályozzák az ingatlanüzemeltetőket abban, hogy a stratégiai, hosszú távú feladatokra koncentráljanak, és hatékonyan kezeljék az ingatlanok működését és fejlesztését.

a manager under 288ee069 ab67 4cd5 a821 3585c5b97992 a manager under a2803bdb a05e 4f76 bdda 74391f98976e

a desperate ne 41cd8871 52f4 4254 91df 3260c82e6744

AIRBNB pro és kontra

belo 1200x630 a0d52af6aba9463c82017da13912f19f1

AIRBNB. Gyakran halljuk. Tapasztalatunk is van a témában. Lehet már használtuk is. Ha lakásunkat szeretnénk erre a célra hasznosítani akkor itt van 10 előny és 10 hátrány amit érdemes figyelembe venni.

– Extra bevétel: Az Airbnb-n keresztül történő lakáskiadás jelentős extra bevételt hozhat, különösen a turisták által kedvelt helyeken.

– Rugalmasság: Az Airbnb lehetővé teszi, hogy saját igényeidhez igazítsd a kiadást, így nem kell hosszú távra elkötelezned magad bérlők felé.

– Globalizáció előnyei: Az Airbnb használata lehetőséget ad arra, hogy különböző kultúrákból érkező vendégekkel találkozz, ami gazdagíthatja a személyes tapasztalataidat.

– Rövid távú bérlés: A rövid távú bérlés révén elkerülhetőek a hosszú távú bérlők által okozott problémák, mint például a nem fizetés vagy a lakás állapotának romlása.

– Adózási kedvezmények: Bizonyos országokban adókedvezmények vehetők igénybe az Airbnb-n keresztül történő lakáskiadás esetén, ami további pénzügyi előnyt jelenthet.

– Ingatlan értéknövelése: A folyamatos karbantartás és felújítás, amit a vendégek igényei diktálnak, hosszú távon növelheti az ingatlan értékét.

– Fesztiválok és események kihasználása: Nagyobb események vagy fesztiválok idején a szálláshelyek iránti kereslet megnő, ami lehetőséget ad magasabb árak alkalmazására.

– Szabad helyhasználat: Amikor nincs vendég, a lakást saját magad vagy családod is használhatja, így nincs teljesen lekötve.

– Marketing és láthatóság: Az Airbnb platform nagy láthatóságot biztosít a lakásodnak, így nem kell külön marketinggel foglalkoznod.

– Automatizálási lehetőségek: Sok folyamat automatizálható (pl. foglalások kezelése, árképzés, kommunikáció a vendégekkel), ami megkönnyíti a lakás kiadását.


Szabályozási kihívások: Sok városban szigorú szabályozások vonatkoznak az Airbnb típusú rövid távú bérlésre, ami jogi problémákat okozhat.

– Szomszédok elégedetlensége: A gyakran cserélődő vendégek zavarhatják a szomszédokat, ami konfliktusokhoz vezethet.

– Karbantartási költségek: A folyamatos használat miatt nagyobb mértékű elhasználódás és gyakori karbantartási igények merülhetnek fel, ami költséges lehet.

– Idő- és energiaráfordítás: A lakás folyamatos takarítása, karbantartása, a vendégek fogadása és az adminisztráció sok időt és energiát igényel.

– Adózási bonyodalmak: Az Airbnb-s bevételek adózása bonyolultabb lehet, és külön adminisztrációs terhet jelenthet.

– Biztonsági kockázatok: Az idegen vendégek fogadása biztonsági kockázatokkal járhat, beleértve a lopás vagy rongálás veszélyét.

– Versenyhelyzet: A piac telítettsége miatt nagy a verseny, ami nyomást gyakorolhat az árakra és csökkentheti a bevételeidet.

– Vendégpanaszok kezelése: A vendégek panaszainak és problémáinak kezelése időigényes és stresszes lehet.

– Változó bevételek: A bevételek szezonálisan és az aktuális kereslet szerint változhatnak, ami bizonytalanságot jelenthet a pénzügyi tervezésben.

– Közösségi megítélés: Az Airbnb-s kiadás megítélése vegyes lehet a közösségen belül, és negatív reakciókat válthat ki.

– Biztosítási problémák: A rövid távú bérléshez külön biztosításra lehet szükség, ami extra költségekkel járhat, és nem minden biztosító nyújt megfelelő fedezetet.

Renitens lakók a társasházban

modern resident 662be3dc db61 48f2 8109 6dcf9b328a30

„Nálatok is laknak elmebetegek a házban?” Gondolom sokan megkapták már ezt a kérdést azok akik társasházban laknak. Hiába, a problémás tulajdonostárs egy halhatatlan topic a társasház kezelésben. Miért fontos erről beszélni?

Egy társasházban egy renitens lakó jelentős anyagi károkat okozhat, és különféle módokon hátráltathatja a társasház működését. Az alábbiakban részletezem a lehetséges problémákat és következményeket:

Elsők ezek közül az anyagi károk.

– Közös költségek nem fizetése:
Ha egy lakó nem fizeti rendszeresen a közös költségeket, az pénzügyi hiányt okozhat, ami befolyásolja a társasház fenntartását és működését. Ez hosszabb távon pénzügyi instabilitáshoz vezethet, és a többiekre hárulhat a terhek kiegyenlítése.

-Szándékos rongálás:
Egy renitens lakó szándékosan rongálhatja a közös területeket, például lifteket, lépcsőházakat, bejárati ajtókat vagy a kertet. Ezek helyreállítása jelentős költségekkel járhat.

– Szemetelés és szennyezés:
Rendszeres szemetelés vagy szennyezés a közös területeken extra takarítási költségeket generálhat. Emellett ezek a cselekmények a lakók komfortérzetét is csökkenthetik, és hosszú távon az ingatlan értékét is negatívan befolyásolhatják.

– Illegális tevékenységek:
Ha a lakó illegális tevékenységeket folytat, például illegális építkezést vagy kereskedelmet, az jogi következményekkel járhat, ami szintén anyagi terhet ró a társasházra (például ügyvédi díjak, bírságok).


Második témakör a működési akadályok.
– Közös döntések hátráltatása:
Egy együtt nem működő lakó akadályozhatja a közös döntéshozatali folyamatokat. Ha nem vesz részt a közgyűléseken, vagy szándékosan hátráltatja a határozatok meghozatalát, az lelassíthatja a fontos projektek végrehajtását (például karbantartási munkák, fejlesztések).

– Szabályok be nem tartása:
A társasház szabályainak és rendjének be nem tartása (például zajszennyezés, nem megfelelő parkolás) konfliktusokat generálhat a lakók között, ami hosszú távon a közösségi élet minőségét rontja.

– Kommunikációs akadályok:
Egy problémás lakóval való kommunikáció nehézségei (például nem reagál az értesítésekre vagy szándékosan megtagadja az együttműködést) megnehezítik a társasház kezelőjének munkáját, ami további idő- és energiaigényes feladatokat eredményez. Továbbá elvonja az időt és energiát más fontos ügyekről is.

– Jogi eljárások elindítása:
Ha egy renitens lakóval szemben jogi eljárást kell indítani (például kifizetetlen közös költségek miatt), az hosszú, költséges és időigényes folyamat lehet. Ez további terheket róhat a közös képviselőre és a többi lakóra.

– Karbantartási és javítási munkák késleltetése:
Ha egy lakó megtagadja a lakásába való bejutást a szükséges karbantartási vagy javítási munkálatokhoz (például csővezetékek ellenőrzése vagy elektromos rendszerek javítása), az késleltetheti a munkálatok elvégzését és potenciálisan nagyobb károkat okozhat az egész épületben.

– Tűzbiztonsági szabályok megsértése:
Ha egy lakó nem tartja be a tűzbiztonsági előírásokat (például tiltott helyeken tárol éghető anyagokat, vagy blokkolja a menekülési útvonalakat), az növeli a balesetek és vészhelyzetek kockázatát, ami veszélyezteti az összes lakó biztonságát. Nem is szólva az esetleges pénzbüntetésekről.

shutterstock 743951458 2