Hőszivattyúról

www.rem189.eu 1

A megfelelő fűtési rendszer kiválasztása nem könnyű feladat, különösen, ha a fenntarthatóságot is szem előtt tartjuk. A hőszivattyús egység azonban egy olyan megoldás, amely az utóbbi években egyre népszerűbbé válik a családi házakban. Ebben a cikkben megvizsgáljuk, mi is a hőszivattyús rendszer, milyen előnyei és hátrányai vannak, illetve beszámolunk egy családi házban telepített hőszivattyúról.

Mi is az a hőszivattyú?

Ez egy olyan fűtési rendszer, amely az ingatlan környezetében lévő hőenergiát használja fel. A rendszer általában egy kültéri egységből és egy beltéri egységből áll. A kültéri egység a környező hőt gyűjti össze, majd ezt az árammal működtetett kompresszor segítségével nagyobb hőmérsékletre emeli. Az így nyert hőenergia pedig átjut a beltéri egységbe, ahol a radiátorokon vagy padlófűtésen (házanként eltérő) keresztül az ingatlanba jut. A rendszer szerkezeti felépítése, hasonlóképp működik, mint egy hűtőszekrény. A gép kívülről veszi fel a hőmérsékletet, a rendszer lehűti, majd a szekrényben egy jóval hidegebb hőmérsékletet kapunk. A hőszivattyú ugyan ezen az elven működik, csupán annyiban tér el, hogy hűteni és fűteni is képes otthonunkat, irodánkat

Az előnyei és hátrányai

Az egyik fő előnye a rendszernek, hogy jelentős energiamegtakarítást nyújt a hagyományos fűtési rendszerekhez képest. Az átlagos hőszivattyúk hatásfoka 3-5 COP (Coefficient of Performance), ami azt jelenti, hogy 1 kW elektromos energia felhasználása esetén 3-5 kW hőt állítanak elő. Ezzel a hőszivattyúk akár 60-70% -kal kevesebb energiát használnak, mint a hagyományos gázkazánok vagy olajfűtő rendszerek.