20230427_114332 Mányoki Kelenhegyi út sarka az épület

Híres épületek 38: Szecessziós művészház a Kelenhegyi úton

Tegnap Budára kellett mennem, ha már itt jártam dolgom végeztével – az idő nagyon kellemes volt- régi fotó tervem megvalósítására indultam. Nevezetesen a szecessziós művészház érdekelt a Kelenhegyi úton.

Budapest első műteremházát eredetileg nem Budán szerették volna megépíteni és nem is ekkora méretben, de „köszönhetően” a Fővárosi Közgyűlésnek, meg persze a Gellért-hegy környékén összpontosuló művészvilágnak, végül itt épülhetett meg. Az 1880-as évek végére világossá vált, hogy hiába fejlődik rohamosan a város, a művészvilág igényeit, vagyis a műtermek és lakások meglétét nem tudja teljesíteniBár a századfordulón már több olyan bérház is volt, ahol hatalmas belmagasságú és világos műteremlakásokat is kialakítottak, a saját műterem a festők és szobrászok nagy részének továbbra is álomkép maradt.  Elsőként az Epreskert és környéke, azaz a Kmetty utca került szóba

Az 1900-as évek elején megindult a változás: egyre több képzőművészeti csoport alakult és elérték, hogy a tetőtéri drága helyek helyett megfizethető és kényelmes műtermeket kapjon minden művész, akinek szüksége van rá – ezek közül elsőként a Kelenhegyi úti Műteremház épült fel.

Mivel egyre inkább a Gellért-hegy felé fordult a képzőművészek figyelmekapóra jött a Kelenhegyi úti üres telek megvétele, amin könnyen el lehetett helyezni a 19 műtermet.

A  késő szecessziós épületet a kor legmodernebb kényelmével rendezték be, és bármennyire is lechneri motívumokat vélünk felfedezni a homlokzatán. Az asszociáció nem véletlenKosztolányi-Kann Gyula (Pest1868január 9.[ – Budapest1946január 5.]) Lechner Ödön követője volt, épületein előszeretettel használta az építész által kedvelt magyaros motívumokat. Az épületben (építés éve 1906) minden műteremnek más az alaprajza, de mindegyik tágas és jól megvilágítottAmikor elkészült, a legdrágább műterem 880 korona volt, míg a legolcsóbb 510 korona.

Az épületben alkotott egykor Rippl-Rónai József, Czóbel Béla, Kokas Ignác, Madarász Viktor (elsők között költözött be), Uitz Béla, Domanovszky Endre.

Ossza meg