Mi a hasonlóság egy Infoparki iroda épület és a BGE Alkotmány utcai épületének vezérlésében?
Aligha lehetne nagyobb különbség két ingatlan között, mint egy Infoparki irodaház és a Budapesti Gazdasági Egyetem Alkotmány utcai épülete között. A konkrét épület az Infoparkban 2009-ben épült a kornak megfelelően korszerű gépészettel. A Budapesti Gazdasági Egyetem Alkotmány utcai épülete a XIX. században épült, műemlék épület és épületgépészeti elemei még az előző évezredet idézik. Mégis lehetséges hasonló elvek mentén kiépíteni a helység szintű hűtés, fűtés vezérlést?
Az Infoparki épület tetőre szerelt légkezelővel és folyadék hűtővel van felszerelve. A meleget gázkazán készíti. Az irodákban 2 csöves fan coil berendezések szolgáltatják a hűtést és radiátoros fűtés került kiépítésre. Valamennyi helységben felszereltek termosztátot, hogy a használók hőmérsékletet tudjanak állítani maguknak.
Az Alkotmány utcai épületben gázkazánok szolgáltatják a meleg vizet a központi fűtési rendszerbe. Hűtésre split klímák kerültek felszerelésre. A rendszer kiépítéséből következik, hogy a központi fűtési kör elején lévő radiátorok túl forrók, míg a végén lévő radiátorok nem képesek elegendő meleget szolgáltatni és kiegészítő fűtést kell alkalmazni. A szabályozásra a radiátor szelepek adnak lehetőséget.
Összefoglalva, míg az Infoparki épületnél a kontrol hiánya jelentette a problémát, addig az Alkotmány utcai épületben a bizonyos pontokon elégtelen fűtés. A Simplexion javaslata a hűtő, fűtő berendezések helységenkénti vezérlése. A kiépítéshez lecseréltük a termosztátokat és a radiátorokra rádiósan vezérelhető szelepeket telepítettünk. A működtetéshez rádiós hálózatot építettünk ki, így a kivitelezés nem kíván építészeti beavatkozást. Tehát a gyors és kosz mentes telepítés mellett a műemléki védettséget élvező épület sem került átalakításra.
Milyen előnyökkel jár a vezérlés kiépítése?
Az Infoparkban a munkarendhez igazítottuk a hűtő, fűtő berendezések működtetését és naptár integrációval figyelembe vesszük a home office miatt aktuálisan nem használt területeket. A jövőben tervezzük az ablaknyitás érzékelők rendszerbe kötését is, hogy leálljon a hűtés, fűtés, ha nyitva van az ablak. Számításaink szerint a vezérlés a jelenlegi kiépítettség mellett a korábban hűtésre, fűtésre fordított energia 35-40%-át megtakarítja. Azon túl tehát, hogy a beruházás nagyjából éven belül megtérül, az üzemeltetési költségben is jelentős csökkenés tapasztalható.
Egy irodaház számára versenyelőnyt jelent a hűtés, fűtés központi vezérlés bevezetése, mert érdemben csökkenteni tudja az üzemeltetési költséget többek között a szemközti irodaházzal szemben. Azaz versenyelőnyt biztosít. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a szemközti irodaház nehezebben ad ki területet ameddig nálunk van szabad iroda.
Az Alkotmány utcában a kényelem volt az elsődleges szempont. Azaz, hogy ne kelljen kiegészítő fűtést használni a fűtési kör végén. Vagy fogalmazhatunk úgy is, hogy a nem kielégítő teljesítményű fűtési rendszer képességeit jobban szétterítjük az épületben, így a kevés is elegendő lesz.
A globális felmelegedés miatt találkoztunk azzal a jelenséggel, hogy a 15-20 éve tervezett hűtési kapacitás már nem elegendő. A szoba szintű vezérlés nagyban segít abban, hogy az energiát a valódi felhasználókhoz irányítsuk. Ezzel évekkel el lehet odázni nagyobb épületgépészeti beruházásokat. Mindezt úgy, hogy a felhasználói panaszok is csökkennek.
További információ: www.simplexion.hu