Diósgyőr Magyarország egyik történelmi települése, ma Miskolc egyik városrésze, volt nehézipari központ, itt működött az ország egyik legjelentősebb gyára, a Diósgyőri Acélművek.
Középkori vára ma műemlék, turisztikai látványosság.
Egy középkori vár, már a 12. században állhatott itt, A mai, gótikus vár a tatárjárás után épült, fénykorát Nagy Lajos uralkodása alatt élte, lovagterme a legnagyobb volt Európában. Később a magyar királynék jegyajándéka volt, egészen a török időkig. A 17. század végére már lakhatatlanná vált, állapota egyre jobban leromlott.
Néhány történelmi adat:
-
1200 táján Anonymus említi először Diósgyőr nevét, igaz, ő még Győr formában: „amely területnek Miskolc a neve, valamint azt a várost, amelyet Győrnek hívnak.”
-
A jelenleg álló várat valószínűleg IV. Béla várépítési kezdeményezése után építette az Ákos nembeli Ernye bán.
-
A diósgyőri vár fénykora I. Lajos király uralkodása alatt kezdődött.
-
A török időben (1598-ban) Diósgyőr is eleset
-
A 17.század végére minden hadászati értékét elvesztette. A kuruc harcokban már nem játszott semmilyen szerepet.
-
A várban 1934–36-ban már folyt tudományos igényű feltárás. A vár helyreállítása 1953-ban indult meg.
-
A 2010-es évek elején a várat elkezdték visszaépíteni eredeti állapotába, a helyreállított helyiségeket korhű bútorokkal rendezték be.
-
2014-ben a várat 2,7 milliárd forintos beruházással újjáépítették, melynek során nemcsak a romok konzerválása, hanem a továbbépítése, rekonstrukciója is megtörtént. A vár két szint magasságig újra felépült. Helyreállították Közép-Európa legnagyobb lovagtermét, a várkápolnát és a királynék lakótermét is. A felújítás eredeti tervek és korabeli festmények alapján készült.
A fotók 2017-ben készültek.